fbpx
Jak przygotować wnętrze do sesji fotograficznej?

Jak przygotować wnętrze do sesji fotograficznej?

Grzegorz Dworak > fotografia > Jak przygotować wnętrze do sesji fotograficznej?

Jak przygotować wnętrze do sesji fotograficznej?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/02/18/jak-przygotowac-wnetrze-do-sesji-fotograficznej/

Dobre zdjęcia to podstawa ogłoszenia o sprzedaży czy wynajmie nieruchomości. W swojej agencji wykonanie fotografii nieruchomości powierzamy profesjonalistom. Niezależnie od tego czy zdjęcia zdecydujesz wykonać sam czy z pomocą fotografa, w pierwszej kolejności należy przygotować wnętrze mieszkania lub domu do sesji. Ten proces to połowa sukcesu, oto moje rady jak sprawnie przygotować wnętrze do sesji fotograficznej?

1. Porządek typu zemsta sprzątaczki

Tak, dokładnie tak zrobiłaby sprzątaczka, która już nigdy nie chciałaby wracać! Mam na myśli taki rodzaj sprzątania, którego normalnie nikt z nas nie stosuje. Wszystko ma wyglądać perfekcyjnie na pierwszy rzut oka, ale niekoniecznie już w szafach, szufladach i innych skrytkach. Żarty, żartami ale na czas fotografowania należy usunąć:

  • wszystkie rzeczy osobiste: kosmetyki w łazience (z wanny, z umywalki i prysznica też), ubrania na wieszakach, buty przy drzwiach, fotografie rodzinne, zdjęcia i notatki z drzwi lodówki – czy chcielibyście aby cały Internet je oglądał na zdjęciach w Waszym ogłoszeniu?
  • wszystkie przedmioty, które lubią się gromadzić: gazety i magazyny, drobne bibeloty, notatki, listy, tak zwane rzeczy do wyniesienia lub oddania, książki do przeczytania, upchane w rogach pojemniki / kartony z rzeczami, które nam się nie mieszczą w meblach, wszystko to co gdybyśmy mieli szafę o pojemności czarnej dziury trafiłoby tam :),
  • z blatów w kuchni schowaj: suszarkę na naczynia, dzbanek z wodą, podręczne lekarstwa, podstawki właściwie wszystko za wyjątkiem czajnika, ekspresu do kawy, jeśli coś więcej zostaje to dlatego, że uznasz że jest ozdobą lub zostaje w mieszkaniu jako element wyposażenia,

Pamiętaj o szczególnym wyczyszczeniu luster i wszelkich błyszczących powierzchni. To co czasem na pierwszy rzut trudno nawet zauważyć potrafi zepsuć zdjęcie i całe przygotowania do sesji zdjęciowej.

2. Nadaj wnętrzu szyku

Po generalnym sprzątaniu czas na dopieszczanie wizualne, nie należy przesadzać ale na pustym stole czy komodzie możemy postawić wazon ze świeżymi kwiatami lub ładną misę z owocami. Warto posiłkować się magazynami wnętrzarskimi i zobaczyć jak w nich są przygotowane wnętrza do sesji zdjęciowych.

Jeśli jakieś pomieszczenie wydaje się puste lub mało przytulne warto dodać roślinę doniczkową, na kanapie i łóżku ułożyć poduszki lub koc, na ścianę proste grafiki (natura zawsze się sprawdza :). Inspiracji można znaleś pełno na Instagram’ie lub Pinterest. Pamiętajmy także, że proste rozwiązania są najlepsze, nie kombinujmy za dużo bo to się nie sprawdzi.

3. Przeanalizuj oświetlenie naturalne i sztuczne

Zdjęcia najlepiej robić przy dziennym świetle. W fotografii złote godziny to bardzo wczesny ranek i tuż przed zachodem. W przypadku pomieszczeń zależy to od usytuowania okien względem stron świata, pory roku, od tego co mamy za oknami. Lepiej jak słońce nie świeci prosto w okno, idealnie kiedy ładnie rozświetla pomieszczenie. Zwróć uwagę na zdjęcia na portalach z ogłoszeniami większość mieszkań wygląda jak nory, na miejscu często okazuje się, że jest dużo lepiej. Kupujący  w pierwszej kolejności zwracają uwagę na jasne wnętrza. 

Dodatkowo w pomieszczeniach mniej oświetlonych światłem dziennym zadbaj o wystarczająco mocne oświetlenie. Czasem warto wkręcić mocniejsze żarówki lub doświetlić spoza kadru dodatkową lampą (jeśli sam robisz zdjęcia).

4. Widok z okna a przygotowanie wnętrza do sesji zdjęciowej

Aby doświetlić pomieszczenia i pokazać widok warto odsłonić zasłony i rolety oraz firanki. Szczególnie jeśli widok za oknem jest atrakcyjny należy go pokazać na zdjęciach. Z tego względu zdjęcia często są bardziej atrakcyjne wykonywane wiosną lub latem, kiedy za oknami jest zielono, a nie szaro i ponuro.

Jeśli planujesz sprzedaż z wyprzedzeniem postaraj się wykonać zdjęcia w tym okresie. Dodatkowo firanki i zasłony, zwłaszcza te ciężkie i kolorowe, potrafią optycznie pomniejszać pomieszczenie, przytłaczać. Na żywo mogą być atrakcyjne ale na zdjęciach ciężko to uchwycić.

5. Minimalizuj bodźce

Psychologia kolorów to spory obszar wiedzy. Korzystają z niej marketingowcy, projektanci, skorzystaj i Ty. Jeśli odświeżasz ściany wybierz neutralną biel, optycznie powiększy wnętrza a kolejny właściciel łatwo morze ją pomalować na dowolny kolor. Zminimalizuj ilość kolorów na zdjęciach. Biel, szarości, brązy świetnie się razem komponują, pięknie uzupełniają je zielone elementy czyli rośliny i widok za oknem. Jeśli we wnętrzu wprowadzony został mocny kolor nie staraj się powtarzać go we wszystkich możliwych dodatkach. W stonowanych wnętrzach łatwiej wyobrazić sobie swoją wizję. Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje preferencje kolorystyczne i nie należy zakładać, że jeśli nam się coś podoba to musi wszystkim. Tonujemy i minimalizujemy ilość bodźców kolorystycznych.

6. Podkreśl atuty wnętrza

W ogłoszeniach także chodzi o pierwsze wrażenie. Klienci zwracają uwagę na ładne zdjęcia, wyobrażają sobie całe mieszkanie. Dlatego na fotografiach należy pokazać to co najładniejsze w mieszkaniu. Nie ukryjemy ewentualnych mankamentów przy wizycie zainteresowanych mieszkaniem. Nie należy ich całkowicie pomijać w opisie. Tu bardziej chodzi o to aby dać wygrać plusom a nie epatować minusami. Zdjęcia jakie dodajemy do ogłoszenia muszą być wyselekcjonowane, tylko te ładne i udane. Lepiej pokazać mniej niż za dużo. Czasem jest też tak, że minusy można wybronić, np.: tak, balkon jest mały ale pięknie nasłoneczniony popołudniami, kiedy wraca się z pracy. Tego na zdjęciach nie da się pokazać.

7. Wybierz zdjęcie profilowe

To jak zdjęcie na profilu randkowym – musi robić wrażenie. Masz na to kilka sekund. Zobacz swoją konkurencję na portalach np.: OLX, Otodom, Nieruchomości online itp. Wybierz to najbardziej atrakcyjne. Sam czasem mam dylemat salon, kuchnia czy taras, co pokazać? Nie ukrywam, tu przydatne jest doświadczenie, ale nawet jeśli robisz to sam, warto zwrócić na to uwagę. Z czasem można też zmienić zdjęcie główne ale to już temat na kolejny wpis o strategiach sprzedaży, nad którym już pracuję. Powodzenia!

Przykłady:

Kiedy we wnętrzu dzieje się za dużo:

Uporządkowane wnętrza, z ograniczoną ilością detali:

Posted By

Grzegorz Dworak