fbpx

10 marca

7 błędów przy sprzedaży nieruchomości

0  comments

Trzeba mieć świadomość, że sprzedaż nieruchomości to sprzedaż dóbr wyższych lub luksusowych.  Warto uniknąć 7 najczęściej popełnianych błędów przy sprzedaży nieruchomości. Zadziwia mnie fakt, iż większość sprzedających nieruchomość podchodzi to tego procesu bardzo nieprzygotowana i traktuje go po macoszemu. W ten sposób narażają się przy tym na uzyskanie niższej ceny oraz finalnie  dłuższy czas sprzedaży, a do tego często szargając sobie przy tym nerwy i zdrowie. 

7 błędów katastrofalnych w skutkach przy sprzedaży nieruchomości:

1. Błędna wycena nieruchomości

Zawsze istnieje konflikt interesów pomiędzy sprzedającym a kupującym. Obie strony pilnują swojego interesu i trudno im się dziwić. Trzeba mieć jednak świadomość, że należy odsunąć na bok uczucia, sentymenty, wspomnienia sprzedającego związane z danym miejscem. Niestety ale kupujący za nie nie dopłaci. Najczęściej sprzedający podając cenę swojej nieruchomości sugeruje się tym w jakich cenach wystawione są nieruchomości o podobnych parametrach.

PRZYKŁAD:

Załóżmy, że sprzedaje 3 pokojowe mieszkanie na Złotych Łanach o po 53 m2. Klient sugeruje się ceną za jeden metr kwadratowy podobnego mieszkania. W ten sposób zrobiona wycena może być mocno nieadekwatna. Trzeba mieć świadomość, że jeden czynnik to za mało. Musimy popatrzeć szerzej na tą sytuację, biorąc pod uwagę szereg czynników, odpowiedzieć na pytania:

– czy budynek w którym znajduje się mieszkanie jest wysoki czy niski?

– czy jest zbudowany z cegły czy wielkiej płyty?

– na którym piętrze znajduje się mieszkanie?

– jaki ma układ, na którą stronę świata wychodzą okna?

– jaki jest widok okien?

– jakie są możliwości zaparkowania samochodu?

Sugerując się innymi ofertami często nie wiemy jak długo takie ogłoszenie już widnieje w internecie i z czego one wynikają.

2. Subiektywne opis nieruchomości

Każdy z nas jest inny, to co dla jednej osoby jest istotne dla drugiej może być minusem. Nie raz byłem zaskakiwany przez klientów, którzy mieli zupełnie inne oczekiwania, niestandardowe myślenie czy inne doświadczenia. Jeśli ogłoszenie przypomina mały elaborat, w dodatku naszpikowane jest przesadnie samymi pozytywami (ochy i achy) może bardziej odstraszyć niż zachęcić. Lepiej stworzyć przejrzysty tekst wyczerpujący wszelkie istotne informacje.

PRZYKŁAD:

Na sprzedaż dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym  pow. ok. 150 m2.

Budynek znajduje się w Bielsku-Białej w dzielnicy Hałcnów.

Dom oddany do użytkowania w 2017 r.

Nowoczesna bryła, piękny ogród o pow. ok 800 m2.

Budynek wybudowany z najlepszych materiałów.

Ściany z pustaka ceramicznego (25 cm) docieplone styropianem (na zakładkę, bez mostków termicznych).

Dach kopertowy (4 spadowy) kryty dachówką ceramiczną.

Budynek posiada monitoring zewnętrzny, rolety zewnętrzne oraz klimatyzację.

Zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz przemyślany i gustownie zaaranżowany.

Rozkład:

– parter: wiatrołap, garaż 1-no stanowiskowy, pokój dzienny z wyjściem na wygodny taras, duża kuchnia, łazienka z wanną, pomieszczenie gospodarcze (schowek),

– piętro: gabinet, 2 pokoje dla dzieci, sypialnia z garderobą, łazienka z prysznicem.

Media: prąd, woda, gaz, CO (piec 2 funkcyjny), kanalizacja w trakcie podłączania. 

Jeśli zależy Ci na wygodnym domu miejskim, cenisz sobie komfort użytkowania, chcesz „świeży” dom, wykończony nowocześnie z dbałością o szczegóły TO TA OFERTA JEST DLA CIEBIE.

3. Brak zdjęć lub kiepskiej jakości zdjęcia w ogłoszeniu

Nie oszukujmy się większość z nas jest wzrokowcami. A na pewno są nimi kobiety. Zgadnij kto statystycznie częściej zajmuje się przeglądaniem ofert nieruchomości? Oczywiście kobiety. Jeśli zrobisz kiepskiej jakości zdjęcia telefonem i wrzucisz do sieci bez obróbki sam sobie strzelasz w kolano. Zerknij na popularne portale jak OLX czy Gratka jest ich tam całkiem sporo. Jeśli nawet używasz dobrego aparatu typu lustrzanka to prawdopodobieństwo, że masz obiektyw szerokokątny np. sigmę 10-20 (która jest już jest półśrodkiem a koszt zakupu to ok 2000 zł) jest niewielkie. Do tego statyw, dobra lampa błyskowa, program do obróbki, wiedza i czas. Oczywiście możesz kupić te wszystkie potrzebne sprzęty, poświęcić czas na nauczenie się korzystania ze specjalistycznych i drogich programów do obróbki. Pytanie tylko czy masz na to pieniądze i czas, i czy ten sprzęt i ta wiedza przyda Ci się jeszcze do czegokolwiek? warto się zatem zastanowić czy stać cię na to aby rezygnować z dobrych zdjęć?

PRZYKŁADY:

[vc_gallery type=”flexslider_slide” interval=”3″ images=”37,36,35″ img_size=”large” onclick=””][vc_column_text]

4. Mocno ograniczone terminy oglądania nieruchomości

Wszystko rozumiem, każdy z nas pracuje, rozwija się i ma jeszcze swoje pasje. Zdarza się, że nie mieszkamy w miejscowości w której mamy do sprzedania nieruchomość. Ja to wszystko wiem ale wiem też, że guzik to obchodzi potencjalnego kupującego. On widzi ogłoszenie i będzie dzwonił i 15 razy dopóki nie odbierzesz telefonu, będzie chciał obejrzeć najlepiej dzisiaj za 2 godziny. Jeśli Twoją nieruchomość można obejrzeć tylko w czwartek od 16 do 20 to jest to spore utrudnienie. Chyba, że masz towar mocno przeceniony, atrakcyjny i to ty dyktujesz warunki. Jeśli jest jednak tak, że próbujesz osiągnąć cenę delikatnie powyżej rynkowej ….no cóż nie chcę być złym prorokiem…

5. Bałagan podczas prezentacji

Wiem wiem, przecież tu się mieszka i mamy 2 małych dzieci i jeszcze kota. Wszystko rozumiem sam jestem żonaty i mam troje dzieci. Trzeba mieć jednak świadomość, że potencjalny oglądający będzie kodował wszystko, a przypominam jesteśmy wzrokowcami. Przykro mi ale rzeczy które zobaczymy nie da się odwidzieć. Wybór więc należy do Ciebie. Jak chcesz aby twoja nieruchomość została zapamiętana czy jako ta czysta, pachnąca, uporządkowana to będzie to kosztowało trochę wysiłku. Zajmuję się nieruchomościami od 14 lat i niejedno już widziałem. Uwierz mi porządek przy prezentacji domu czy mieszkania ma znaczenie.

6. Osobiste pamiątki, zdjęcia, przesadna ilość symboli religijnych

Trzeba mieć świadomość, że jeśli oglądającemu spodoba się dom czy mieszkanie, będzie je już w myślach meblował i ustawiał pod siebie. Widziałem nie raz ten błysk w oczach pary oglądającej jak już meblują po swojemu jak pytają czy nie mam przy sobie dalmierza. Jeśli w sprzedawanym mieszkaniu jest zbyt dużo pamiątek osobistych, zdjęć członków rodziny, pamiątek religijnych czy politycznych ciężko jest wizualizować sobie potencjalnemu kupującemu wymarzony dom.

7. Niewłaściwe zachowanie Właściciela podczas prezentacji

Postawa właściciela mieszkania czy domu również wpływa na decyzje zakupową. Istnieje masa powodów do bycia w złym nastroju, należy jednak opanować emocje. Podczas spotkania istotna jest miła atmosfera oraz odpowiadanie na pytania bez śladu zniechęcenia. Dobry kontakt z klientem przekłada się na jego zaufanie do kontrahenta. Dobrym rozwiązaniem która ja osobiście stosuję na co dzień, jest brak obecności sprzedającego podczas prezentacji nieruchomości. Po pierwsze dlatego, że kupujący czują się swobodniej kiedy właściciel nie patrzy im na ręce. Po drugie wiem, że sprzedający nie zaszkodzi sam sobie chcąc „za bardzo”. Zrozumiałem to wiele lat temu na własnym przykładzie.

PRZYKŁAD:

Kilka lat temu sprzedawałem mieszkanie. Już wtedy byłem agentem nieruchomości, jednak sprzedaż mieszkania zgłosiłem do biura nieruchomości, w którym wtedy pracowałem. Miałem świadomość, że siła działania biura jest dużo większa niż oferty indywidualnej. Podczas dwóch pierwszych prezentacji byłem jako gospodarz, który przyjmował agenta wraz z potencjalnymi kupującymi. Chciałem za dobrze, torpedowałem sam siebie, robiłem krecią robotę agentowi. Zaszkodziłem finalnie sam sobie. Agent – kolega po fachu powiedział mi wprost po tych spotkaniach: „Grzesiek nie obraź się ale lepiej żeby Cię nie było podczas kolejnej prezentacji bo utrudniasz mi pracę”. Przyznałem mu rację i odpuściłem.

Jeśli zatem zależy Ci na uzyskaniu jak najlepszej ceny nie popełniaj tych 7 błędów przy sprzedaży nieruchomości  Przeczytaj także moje wpisy:

Jak dobrze skonstruować umowę przedwstępną?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?


Tags

agencja nieruchomości, kupno nieruchomości, nieruchomości, ogłoszenie, sesja wnętrzarska, sprzedaż nieruchomości


Przeczytaj także:

>
Success message!
Warning message!
Error message!