fbpx

20 marca

Jak skutecznie pracować z domu w branży nieruchomości?

0  comments

Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że obrót nieruchomościami w dobie pandemii jest niemożliwy. Nic bardziej mylnego. Jest szereg rozwiązań, które pozwalają nam skutecznie pracować z domu.

Biuro w trybie online

W swojej agencji wprowadziłem wiele zasad, które dziś również się sprawdzają. Pracownicy nie mieli obowiązku pracować z biura, mogli także pracować z domu jeśli było im wygodniej. Szereg spotkań w różnych lokalizacjach, korki – wiadomo, biuro nie zawsze jest pod drodze. Od początku budowania zespołu zależało mi aby wszyscy mieli dostęp do potrzebnych dokumentów, naszego systemu CRM i jednego kalendarza. Ustaliłem także dyżury w biurze bo czasem nasi klienci lubią do nas zajrzeć. W naszym przypadku przejście na home office nie było zatem problemem.

Zatem po ogłoszeniu pandemii nasze biuro zostało zamknięte, mieści się w pobliżu wielu sklepów i biur, a takich miejsc zgodnie z zaleceniami należy szczególnie unikać.

Oczywiście pracujemy zdalnie w tym samych godzinach, jak zawsze odpowiadamy na telefony i maile. Myślę, że na home office jest sporo rozwiązań:

 • przechowywanie i udostępnianie plików: Dropbox, google drive, box, Apple iCloud, Amazon cloud drive, 
 • organizatory zadań: Evernote czy Sunbird
 • do tego możliwości video połączeń: facebook, skype, watsapp.

Jak zaprezentować nieruchomość w dobie pandemii koronawirusa?

Mam całkiem spory wachlarz możliwości. Wynikają one w większości z tego, że ja i mój Zespół pracujemy tylko na wyłączności, więc możemy sobie pozwolić na podanie konkretnego adresu Klientowi. Jest to dla nas jak i dla potencjalnego Kupującego bardzo duży komfort. Bardzo lubię ten moment podczas rozmowy telefonicznej kiedy potencjalny Kupujący lawiruje i stara się uzyskać przybliżone miejsce w którym znajduje się nieruchomość. Ja odpowiadam, że po zakończonej rozmowie telefonicznej prześlę sms’em adres. Często słyszę zdziwienie potencjalnych klientów (większość agentów ukrywa te informacje).  Ale dzięki temu wszystkie strony mają ogromny komfort. Oczywiście proszę, żeby nie nachodzić sprzedającego i umawiam konkretny termin prezentacji. Klient może na google maps sprawdzić konkretne miejsce, otoczenie czy nawet pojechać żeby zobaczyć na żywo samo miejsce.

Z jakich możliwości korzystamy w obecnej sytuacji najczęściej?

 • wirtualny spacer 3D

   Pisałem już o tym przy okazji wpisu “Czy koronawirus zmieni branżę nieruchomości”– podlinkowanie do tego artykułu. Dla pierwszej weryfikacji oferty jak najbardziej wystarczajaca forma, bez narażania siebie oraz innych. Rzadko kiedy ogląda się kilka domów. Najczęściej jest to liczba kilkudziesięciu. Więc to idealne rozwiązanie do wstępnej weryfikacji, które domy faktycznie warto obejrzeć na żywo. 

PRZYKŁAD:

[vc_raw_html]JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZteS5tYXR0ZXJwb3J0LmNvbSUyRnNob3clMkYlM0ZtJTNEdVdpbXZEZVRCcEslMjZwbGF5JTNEMSUyNmJyYW5kJTNEMCUyNm1scyUzRDIlMjZ0aXRsZSUzRDAlMjZtdCUzRDAlMjZociUzRDAlMjIlMjB3aWR0aCUzRCUyMjEwMCUyNSUyMiUyMGhlaWdodCUzRCUyMjY1MHB4JTIyJTIwZnJhbWVib3JkZXIlM0QlMjIwJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNEJTIyYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTIyJTNFJTNDJTJGaWZyYW1lJTNFJUMyJUEwJUMyJUEw[/vc_raw_html][vc_column_text]

 • prezentacje przez skype

  Jeszcze przed pandemią właśnie w ten  sposób przeprowadziłem prezentację klientce ze Stanów Zjednoczonych. Klientka wcześniej widziała zdjęcia i wirtualny spacer, otrzymała na maila rzuty mieszkania, skan odcinka czynszowego z jego wszystkimi składnikami. Odpowiedziałem na szereg jej pytań. Po kilku rozmowach telefonicznych i wymianie informacji drogą mailową zdecydowała, że oferta jest dla niej bardzo ciekawa ale biorąc pod uwagę odległość nie jest w stanie przylecieć aby osobiście obejrzeć nieruchomość. Zaproponowałem aby obejrzała nieruchomość przez skype’a. Ustaliliśmy dogodną dla wszystkich godzinę video rozmowy. Po półgodzinnej prezentacji podjęła decyzję o zakupie tej nieruchomości, jej Mama mieszkająca w Polsce na podstawie pełnomocnictwa podpisała już umowę przedwstępną.

 • prezentacja na nieruchomości bez udziału Sprzedającego

W mojej agencji standardem jest to, że Sprzedającego nie ma podczas prezentacji, niezależnie czy nieruchomość jest zamieszkana czy nie. Cieszymy się zaufaniem Klientów dlatego jest to możliwe.

W tym momencie wprowadziliśmy dodatkowe procedury przy pokazywaniu nieruchomości:

 • dezynfekcja klamek, włączników światła itp elementów przed i po prezentacji,
 • jednorazowe ochraniacze na obuwie, rękawiczki i maseczki,
 • dojazd osobnymi samochodami,
 • brak obecności właściciela,
 • trzymamy odległość od osoby oglądającej, nie witamy się uściskiem dłoni.

Jak widzicie istnieje szereg sposób skutecznej i bezpiecznej pracy z domu. Oczywiście nawet te środki nie dają 100% gwarancji ale znacznie zmniejszają ryzyko ewentualnego zakażenia. Dodatkowo nie namawiamy na takie spotkania, każda ze stron musi wyrazić zgodę. Ta sama zasada tyczy się moich pracowników, szanuje ich wybory w tej kwestii.

Niestety nie wiemy jak będzie przebiegać dalej pandemia. Wierzę jednak, że w każdej sytuacji należy szukać rozwiązań. Ludzie są w różnych sytuacjach i jeśli muszą kupić lub sprzedać nieruchomość to niezależnie od momentu będę im w tym pomagał.


Tags

Grzegorz Dworak, koronawirsu, nieruchomości, praca z domu, prezentacja nieruchomosci


Przeczytaj także:

>
Success message!
Warning message!
Error message!