fbpx
Dochód pasywny – flip, podnajem, czy tradycyjny najem?

Dochód pasywny – flip, podnajem, czy tradycyjny najem?

Grzegorz Dworak > nieruchomości > Dochód pasywny – flip, podnajem, czy tradycyjny najem?

Dochód pasywny – flip, podnajem, czy tradycyjny najem?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/04/15/dochod-pasywny-flip-podnajem-czy-tradycyjny-najem/

Nieruchomości dają nam sporo możliwości aby zarabiać pieniądze w formie dochodu pasywnego. Współpracuje z wieloma osobami, które sukcesywnie zarabiają na nieruchomości i inwestują w kolejne aby w przyszłości osiągnąć wolność finansową właśnie przez dochód pasywny.. Ja pomagam im budować portfel tak aby jak najlepiej realizować ich biznesowe cele. Do takiego planu może przystąpić każdy z nas. 

 Dochód pasywny

Jeśli także o tym marzysz ale nie wiesz jak się do tego zabrać to jesteś we właściwym miejscu. Poniżej przedstawię trzy dostępne rozwiązania na zarabianie pieniędzy. Każde z nich to temat rzeka i  w kolejnych wpisach postaram się poświęcić więcej uwagi każdemu z nich z osobna. 

Flip

Założenie jest bardzo proste w teorii: kup tanio, okazjonalnie nieruchomość, remontujesz i sprzedajesz z zyskiem. Tak, proste. Zapytasz gdzie tu jest haczyk? Jest kilka trudności. Najpierw należy mieć środki na zakup nieruchomości. W flipowaniu chodzi o to aby kupować okazjonalnie ale za to szybko i za gotówkę. Bo tak kupuje się okazję, w takich przypadkach nikt nie chce czekać na załatwienie kredytu hipotecznego. Należy się liczyć z tym, że kupowany lokal może mieć zaległości w płatnościach za media, zameldowane osoby, które nie wiadomo gdzie przebywają czy inne. Jak to zawsze jest z okazjami – niosą za sobą pewne ryzyko. Jeśli jednak masz nosa to kupisz dobrze i będziesz mógł się zabrać za remont. Tu doświadczenie pracy z ekipami budowlano-remontowymi może okazać się zbawienne. Jeśli znasz dobrych fachowców to także pomoże Ci zoptymalizować koszty remontu. W flipowaniu liczy się czas –  remont należy przeprowadzić szybko i sprawnie aby wystawić mieszkanie na sprzedaż. Każdy miesiąc remontu to czas, w którym Twoje środki są zamrożone. Jak już wszystko się uda i sprzedasz nieruchomość z zyskiem musisz dopełnić jeszcze formalności czyli zapłacić podatek i możesz rozpocząć pracę nad kolejnym flipem.

Podnajem 

Podnajem polega na wynajmowaniu nieruchomości, której nie jest się właścicielem. W tej sytuacji mamy zaangażowane trzy strony: właściciel, osobę wynajmującą i podnajmującą czyli Ciebie mimo to, że to nie ty jesteś prawnym właścicielem. W Twojej umowie z właścicielem nieruchomości musi być zgoda na podnajem. Jakie są korzyści takiego układu ma zatem właściciel? Właściciel zazwyczaj podpisuje umowę na okres dłuższy, średnio 5 lat. W tym okresie ma zagwarantowane przychody miesięczne. Zgadza się na niższy dochód miesięczny niż z najmu tradycyjnego ale ma zdecydowanie mniej obowiązków. To Twoim zadaniem jest podnajem, szukanie chętnych, podpisywanie umów, zdawanie lokalu itd. Właściciel oszczędza czas i nie przejmuje się tymi wszystkimi problemami, które ma wynajmujący. W dużych miastach, gdzie jest spory ruch turystyczny i biznesowy działają agencję, które zajmują się wynajmem krótkoterminowym np.: Homeprime, K2ASET czy Profess

Ty jako podnajmujący zarabiasz na różnicy pomiędzy czynszem jak płacisz właścicielowi a czynszem jaki uzyskujesz od najemcy. Możliwości jest sporo można wynajmować mieszkania na pokoje lub apartamenty dla turystów. A co z podnajemcą? Dla niego praktycznie nie ma znaczenia z kim podpisze umowę, liczą się cena, warunki itp.

Najem tradycyjny

Najbardziej znana forma zarabiania na nieruchomościach. Jak już poflipujemy, zbudujemy kapitał z każdą przeprowadzoną transakcją będziemy chcieli już odpocząć na najmie tradycyjnym. Często to obserwuje u moich klientów. Ta forma angażuje mniej niż flipy a daje większy zysk niż podnajem, no ale trzeba mieć mieszkanie kupione za gotówkę lub na kredyt, w którym oczywiście nie masz potrzeby mieszkać. Twoim zarobkiem jest kwota czynszu najmu potocznie nazywanego odstępnym. Dodatkowo najemca ponosi koszty dodatkowe w postaci czynszu do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej oraz mediów. Najczęściej taka umowa podpisywana jest w formie cywilnoprawnej na okres minimum roku. Jako zabezpieczenie najemca wpłaca kaucję która standardowo jest dwukrotnością czynszu najmu (odstępnego). Sam bierzesz też na siebie zobowiązania w postaci napraw czy problemów z najemcą. Dążysz do zbudowania portfel nieruchomości inwestycyjnych i być może skorzystasz z agencji, która odciąży Cię w obowiązkach.

Rentierem być…

Jak widzicie możliwości na uzyskanie dochodu pasywnego w nieruchomościach jest sporo. Jedne z nich wymagają większej ilości czasu czy wiedzy, drugie zaś siły nabywczej w postaci pieniądza czy zdolności kredytowej. Co jest jednak wspólne dla tych rozwiązań? Niezależnie który wariant wybierzesz zarabiasz. Nieruchomości jak sama nazwa wskazuje są nieruchome, mniej podatne na drastyczne wahania cenowe, które w dobie pandemii koronawirusa mogą zaistnieć i co jest dla mnie bardzo ważne są środkiem trwałym w stosunku co cyferek na koncie bankowym,

Polecam także:

Rynek wtórny czy pierwotny? 

Skuteczne negocjacje zakupu nieruchomości

Posted By

Grzegorz Dworak