fbpx
Gdzie jest mój czas na rozwój zawodowy?

Gdzie jest mój czas na rozwój zawodowy?

Grzegorz Dworak > motywacja > Gdzie jest mój czas na rozwój zawodowy?

Gdzie jest mój czas na rozwój zawodowy?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/05/07/gdzie-jest-moj-czas-na-rozwoj-zawodowy/

W tym tekście, którego przeczytanie zajmie Ci tylko 4 minuty powiem Ci gdzie ten czas jest i jak go odzyskać? Na zachętę dodam, że nie wszyscy ludzie sukcesu wstają o 5 rano i to nie jest jedna z moich supera rad. Sam znajduję czas na rozwój i jestem w trybie samodoskonalenia się odkąd pamiętam. Nauczyli mnie tego rodzice, piszę o tym w poście: Najcenniejsza lekcja w moim życiu. Zatem gdzie jest Twój czas na rozwój zawodowy?

Wszystkie wymówki świata

Niestety najszczęściej i łatwiej uczymy się pisania wymówek – sobie i innym:

  • jestem zmęczony, zarobiony, zalatany itp.
  • doba ma tylko 24 godziny,
  • mam masę obowiązków: praca, dom, dzieci,
  • nie mam pieniędzy na szkolenie, książkę itp.,
  • teraz mam trudny okres w pracy, życiu,
  • ………… miejsce na Twoją spersonalizowaną wymówkę.

Jeśli zatem należysz do grona malkontentów, którzy znajdą 101 powodów dlaczego nie mogą zacząć się rozwijać mam dla Ciebie kilka kroków jak możesz to zmienić.

Decyzja o zmianie

Skoro czytasz ten tekst to znaczy, że ten krok właściwie masz prawie zaliczony. Prawda jest taka, że aby coś zmienić musimy najpierw podjąć decyzję, że chcemy coś zmienić. Tak – to oczywiste. Mały drobiazg polega na tym aby jeszcze dodać do tej decyzji zmianę sformułowań jakie używamy: nie chcę zmienić ale zmieniam.

Nie porównuj się z innymi

Rozwój to indywidualna kwestia. Uważam, że każdy musi iść własną drogą. Poczytaj o biznesmenach, którzy zakładali swoje firmy i odnosili światowe sukcesy po czterdziestce, pięćdziesiątce i później. Tutaj link do artykułu gdzie znajdziesz 40 takich przykładów. Czasem droga do genialnego pomysłu na biznes chwilkę trwa. Jeśli pracujesz  na etacie nie wytykaj przedsiębiorcom jak to oni mają się cudownie. Lepiej zacznij się sam szykować do tej roli jeśli jest taka wspaniała :).

Wyrzuć z siebie złe emocje, odpuść czasem

Jeśli widzisz, że danego dnia Ci nie idzie i się męczysz próbując zdobyć wartościową wiedzę odpuść, zajmij się czymś innym. Czytasz książkę ale i tak nie wiesz nic z tego co przeczytałeś, zrób sobie przerwę. Każdy z nas ma takie chwile. Przecież droga do sukcesu może chwilę zająć. Ważna jest konsekwencja, dążenie do celu małymi krokami. Może danego dnia to będzie tylko 15 minut – zapewniam, że wystarczy.

Gdzie jest ten kwadrans?

Kiedy staniesz następnym razem w korku – podziękuj za ten luksus i szybko odpal youtube. To właśnie te 15 minut, których szukałeś. Czekasz w banku czy u lekarza na swoją kolej? To też może być czas na posłuchanie wartościowych treści. Warto nosić ze sobą słuchawki, w ten sposób wykorzystasz więcej takich chwil nawet w przestrzeni publicznej. Kiedy zaczniesz czytać czy oglądać wartościowe treści w ten sposób zapewniam, że pochłonie Cię to i stanie się Twoim nawykiem. 

Wymieniaj się wiedzą

Kiedy zaczniesz już regularnie oglądać i czytać wartościowe treści warto zacząć rozmawiać z innymi. Dziel się tym czego się dowiedziałeś. Szybko okaże się, że w ten sposób otrzymasz też rekomendacje innych o tym co warto przeczytać lub obejrzeć. Internet jest ogromny a ludzie z którymi pracujesz to najcenniejsze “wyszukiwarki”. Zobaczysz, że przez taką wymianę wspólnie oszczędzicie sobie czas na poszukiwanie treści i ominiecie te nie warte uwagi. Takie rozmowy to także doskonały codzienny motywator. Dodatkowo może także zmienisz także swój wizerunek w pracy. Zaczniesz być inaczej postrzegany – a to może otwierać kolejne drzwi …

A co ze szkoleniami?

Zacznij od mikro oszczędności. Załóż małą skarbonkę na 5 złotówki, odkładaj je kiedy tylko trafią do Twojego portfela. Zanim zorientujesz się na jakie szkolenie lub kurs na prawdę warto wydać może się okazać, że już masz te pieniądze. 

Podobno jeśli nie chcesz zawsze znajdziesz wymówkę, natomiast jeśli czegoś naprawdę chcesz zawsze znajdziesz rozwiązanie. To małe kroki dla każdego kto zadaje sobie pytanie gdzie jest mój czas na rozwój zawodowy?

Posted By

Grzegorz Dworak