fbpx
Jak pokazać nieruchomość online na najwyższym poziomie?

Jak pokazać nieruchomość online na najwyższym poziomie?

Grzegorz Dworak > nieruchomości > Jak pokazać nieruchomość online na najwyższym poziomie?

Jak pokazać nieruchomość online na najwyższym poziomie?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/05/14/pokazac-nieruchomosc-online-na-najwyzszym-poziomie/

Zapraszam na rozmowę z Marcinem Baranem, właścicielem firmy wirtualne-spacery.pl, z którym współpracuję kiedy chcę pokazać nieruchomość online na najwyższym poziomie. Poprzedni artykuł bardzo przypadł Wam do gustu dlatego postanowiłem przybliżyć Wam technologię Matterport rozmawiając z człowiekiem, który wie o niej naprawdę dużo.

Grzegorz Dworak: Zacznijmy może od początku –

co to jest Matterport?

Marcin Baran: To w tym momencie najlepsza technologia dostępna na rynku do realizacji wirtualnych spacerów 3D. Matterport to amerykańska firma, która oferuje urządzenie, system do przetwarzania danych oraz hosting aby finalny klient mógł zamieścić na swojej stronie prezentację przestrzeni w 3D z wieloma dodatkowymi funkcjami.

Grzegorz Dworak:

Jak zaczęła się Twoja przygoda z Matterportem?

Marcin Baran: To był naturalny, kolejny krok w rozwoju mojej firmy. Od wielu lat zajmuje się fotografią, spacerami 3D i panoramicznymi zdjęciami. Matterport to amerykańskie opatentowane rozwiązanie, jak tylko zobaczyłem je w internecie od razu chciałem je przetestować.

Kupiłem Matterport PRO 1 i tak to się zaczęło. Póżniej wyszła udoskonalona 2 wersja, która już w pełni realizowała moje oczekiwania. Dziś właśnie na niej pracuję.

Grzegorz Dworak:

Dużo firm oferuje usługi z wykorzystaniem Matterporta w Polsce?

Marcin Baran:  W Polsce takie usługi świadczy nie co powyżej 10 firm. W mojej ocenie zapotrzebowanie ciągle rośnie i kolejne realizowane zlecenia pokazują tylko jak szerokie jest zastosowanie Matterporta.

Grzegorz Dworak:

Technologie wykorzystuje oczywiście branża nieruchomości, jakie jeszcze inne branże ją stostują?

Marcin Baran: Uważam, że pewnie w każdej można go wykorzystać w jakiś sposób. To kwestia kreatywności. Obecnie bardzo rozwijającym sektorem są sklepy i showroomy. Miałem okazje wykonać spacer 3D dla dużych centr handlowych oraz tymczasowych showroomów i sklepów typu pop up. Innym bardzo ciekawym wykorzystaniem Matterporta jest skanowanie muzeów po to aby można je było zwiedzać wirtualnie. W dobie pandemii okazało się to świetnym rozwiązaniem.

Generalnie ta technologia sprawdzi się dobrze wszędzie tam gdzie chcemy daną lokalizację zobaczyć zanim fizycznie się tam wybierzemy. Branża nieruchomości jest tu sztandarowa ale także przestrzenie co-workingowe, hotele, restauracje. Często też realizuję spacery 3D, które mają być elementem wizytówki firmy w Internecie. To świetnie działanie pr’owe, nie tylko możemy pokazać się naszym klientom ale i potencjalnym pracownikom.

Grzegorz Dworak:

Miałeś jakieś nietypowe zlecenie?

Marcin Baran: Tak, to było zlecenie dla Muzeum PRL’u, gdzie dokumentowałem podziemne korytarze. Była to tylko forma dokumentacji realizowana przed remontem – czyli zupełnie nowe wykorzystanie Matterporta.

Grzegorz Dworak:

Jakie są reakcje Twoich klientów?

Marcin Baran: To jest bardzo miły aspekt pracy z tą technologią bo zawsze jest efekt wow. Efekt zawsze przewyższa oczekiwania. Ludzie bardzo sobie cenią jakość. Warto wspomnieć, że w przypadku spacerów 3D mamy bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Jakość gwarantują obiektywy HDS.

Grzegorz Dworak:

Powiedz proszę jakie są koszty i czas wykonania spaceru 3D?

Marcin Baran: Wykonanie zdjęć, w zależności oczywiście od powietrzni, realizuje w kilka godzin. Mówię tu o takich lokalizacja do 100 metrów kwadratowych. Koszt prezentacji to 499zł, za każde kolejne 100mk2 opłata wzrasta o 300zł. Po wykonaniu zdjęć muszę je wysłać do obróbki na serwer Matterporta i poczekać na ich przetworzenie maksymalnie 12 godzin, minimalnie 4 godziny, w zależności od obłożenia systemu. Po przetworzeniu klient otrzymuje kod html, który może osadzić na stronie internetowej. W zależności od czasu w jakim chce z niego korzystać może pojawić się opłata za hosting, 50zł za cały rok. Dodatkowo w ramach usługi mogę przygotować zdjęcia z danej lokalizacji, które są dość atrakcyjne bo wykonane obiektywem z szerokim kątem. To daje bardzo ładny efekt trudny do uzyskania zwykłym aparatem. Matterport pozwala uzyskać filmowe proporcje kadru. Dodatkowo z urządzenie generuje rzuty 2D i 3D w formie przestrzennej, obracanej bryły. Bardzo fajnie się to sprawdza w branży nieruchomości przy sprzedaży domu. Można szybko zorientować się w przestrzeni.

Grzegorz Dworak:

Czy koronawirus sprawił, że masz więcej zleceń?

Marcin Baran: Na pewno odnotowuję wzrost zainteresowania. Jednak obecna sytuacja nie zawsze umożliwia jeszcze realizację zdjęć. W dalszej perspektywie spodziewam się większej ilości zleceń. Sama branża nieruchomości będzie z pewnością bardziej wykorzystywać tą technologię. Mówi się dodatkowo, że zagrożenie zarażenia się koronawirusm może nasilić się ponownie jesienią. Pewnie wiele osób wykorzysta lato do wykonania prezentacji 3D. Zwłaszcza, że otoczenie domu także można w prezentacji pokazać i najlepiej je fotografować właśnie latem.

Grzegorz Dworak: Też tak uważam, sam wiem jak bardzo internetowe formy prezentacji pomogły mi funkcjonować w czasie pandemii.

Wiemy już jak teraz pokazać nieruchomości online na najwyższym poziomie. Zastanawiam się jaki będzie kolejny krok w nowoczesnej prezentacji nieruchomości?

Marcin Baran: Jak zwykle myślisz do przodu :). Moim zdaniem za niedługo będziesz mieć w biurze google VR, na których już teraz można oglądać spacer 3D wykonany technologią Matterport. Twoi klienci będą mogli u Ciebie w biurze przenieść się w dowolną zaproponowaną lokalizację. A w przyszłości oprowadzi ich po nich Twój awatar, kiedy będą siedzieć u siebie w domu na tarasie.

Grzegorz Dworak: Tą piękną wizją kończymy naszą rozmowę, dziękuję Ci bardzo i mam nadziej do zobaczenia już w krótce na kolejnej realizacji zdjęć.

Przykładowe realizacje pięknych wnętrz:

Ja, niżej podpisany Marcin Baran prowadzący działalność gospodarczą pod firmą RamMultimedia Marcin Baran, udzielając wywiadu pt.”Jak pokazać nieruchomość online na najwyższym poziomie? Opublikowanego na stronie internetowej pod adresem: https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/05/14/pokazac-nieruchomosc-online-na-najwyzszym-poziomie/ podałem nieprawdziwą informację, jakobym był twórcą wirtualnego spacery 3D po salonie meblowym IKEA w Krakowie, czym naruszyłem dobra osobiste Pana Marcina Martyny oraz przysługujące mu prawa autorskie do tego utworu, za co pragnę szczerze przeprosić.
Posted By

Grzegorz Dworak