fbpx
Ubezpieczenie domu lub mieszkania – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – co warto wiedzieć?

Grzegorz Dworak > nieruchomości > Ubezpieczenie domu lub mieszkania – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – co warto wiedzieć?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/05/19/ubezpieczenie-domu-lub-mieszkania/

Rozmawiam z Bartłomiejem Fabia, który jest kierownikiem sprzedaży w Agencji Ubezpieczeniowej AGA o tym czego najczęściej nie wiemy o ubezpieczeniach. Czy warto wykupić ubezpieczenie domu lub mieszkania? Okazuje się, że spora konkurencja na rynku ubezpieczeń sprawia, że jego oferta się mocno rozwija i zmienia. 

Grzegorz Dworak:

Ubezpieczenia domu czy mieszkania to według Ciebie luksus, komfort czy raczej wymagany przez banki obowiązek?

Bartłomiej Fabia: Zacznę od tego, że moim zdaniem ubezpieczenia nieruchomości powinny być obowiązkowe. Zdaję sobie sprawę, że my Polacy doskonale potrafimy się zmobilizować  w obliczu tragedii jaką jest utrata dachu nad głową spowodowana np. przez pożar, wybuch czy powódź. Organizujemy zbiórki pieniężne, zbiórki żywności czy innych potrzebnych środków do życia. Ale zawsze w takich sytuacjach przychodzi mi do głowy, że można było tego uniknąć. Składka za dobre ubezpieczenie z reguły wynosi ok. 300-400zł, dzięki czemu można uzyskać nawet kilkaset tysięcy odszkodowania.

Grzegorz Dworak:

Czyli według Ciebie jest to wydatek warty poniesienia. Przed czym chroni nas ubezpieczenie nieruchomości?

Bartłomiej Fabia: Ubezpieczenie nieruchomości w podstawowym zakresie chroni właściciela nieruchomości (wynajmującego) przed tzw. zdarzeniami losowymi i są to m.in. pożar, wiatr, deszcz, uderzenie pioruna, gradobicie, zalanie, upadek drzew, wybuch itp. Mało tego, spotykamy dzisiaj Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które w podstawowym zakresie bezpłatnie odpowiadają  za dewastację, czyli sytuację w której doszło do włamania lub nawet próby włamania co spowodowało zniszczenie mienia  a jednocześnie nie dokonano kradzieży. Kradzież jest dodatkowym rozszerzeniem w każdej firmie. Innym atrakcyjnym rozwiązaniem, które możemy spotkać jest ubezpieczenie stałych elementów od stłuczenia. Mowa tutaj o stłuczeniu np. szyby kominkowej, szyby w kabinie prysznica, albo nawet stłuczenia płyty indukcyjnej która jest coraz bardziej popularna w nowoczesnych aranżacjach. 

Grzegorz Dworak:

Czyli sytuacje tego typu są dodatkowo płatne?

Bartłomiej Fabia: Tak jak wspominałem, niektóre firmy za takie rozwiązania doliczają dodatkową składkę, natomiast są takie, w których jest to w standardzie. Moim zdaniem wyścig, który obecnie toczą firmy ubezpieczeniowe sprawia, że korzystają na tym przede wszystkim klienci. To tak jak np. na rynku samochodowym… Kiedyś za autoalarm, centralny zamek czy klimatyzację trzeba było zapłacić dodatkowo niemałe pieniądze, a dzisiaj jest to standard bez którego nie potrafimy sobie wyobrazić samochodu.  Jeszcze w ubiegłym roku jedna z firm ubezpieczeniowych nie odpowiadała np. za szkody spowodowane zalaniem z nieszczelnego odprowadzenia wody z kabiny prysznicowej. Częstym sporem z ubezpieczalniami była i nadal w niektórych firmach jest kwestia deszczu czy wiatru. Mam w swojej ofercie Towarzystwa które już kilka lat temu zrezygnowały z wyliczania czy był to deszcz nawalny, czy intensywny czy może zwykły. Wiatr to wiatr, a deszcz to po prostu deszcz i nie trzeba do tego udowadniać żadnych parametrów. 

Grzegorz Dworak:

Dla kogoś kto ubezpiecza dom raz na rok tych opcji wydaje się bardzo dużo, czy warto brać je wszystkie?

Bartłomiej Fabia: Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie tzw. allriskowe lub też od wszystkich ryzyk. Obejmuje ono wszystkie zdarzenia które przytoczyłem wcześniej oraz wszelkie inne zdarzenia które nie są wyłączone w Ogólnych Warunkach. W takiej umowie nie będzie problemu skąd się wzięła woda w mieszkaniu czy też inne czynniki które spowodowały szkodę. Mamy tutaj do czynienia ze szkodami które wyrządziły zwierzęta. Przegryzione kable w instalacji elektrycznej, wygryziona wełna mineralna, zniszczone ocieplenie na strychu/poddaszu. Często ubezpieczenie obejmuje rażące niedbalstwo jak zalanie przez niedomknięte okno, czy pożar powstały przez niewyłączone żelazko. To realne zagrożenia których nie obejmuje podstawowa ochrona. Z własnego doświadczenia wiem że klienci posiadający umowę allriskową, są traktowani bardziej priorytetowo przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. 

Grzegorz Dworak:

Czy ubezpieczenie allriskowe obejmuje także odpowiedzialność cywilną?

Bartłomiej Fabia: Nie, bardzo ważne jest rozszerzenie ubezpieczenia nieruchomości o Odpowiedzialność Cywilną. Koszt takiego rozszerzenia na sumę 100tys zł wynosi ok.20-40zł rocznie w zależności od firmy. Ubezpieczenie OC chroni nas przed stratami, które możemy wyrządzić innym np. jeśli ktoś poślizgnie się na naszej posesji na oblodzonym chodniku, ucieknie nam pies z posesji pod rozpędzony samochód, nasze dziecko wybije szybę w oknie sąsiada itp. 

Towarzystwa Ubezpieczeniowe ciągle dostosowują swoją ofertę w celu zaspokojenia potrzeb klientów. Często spotykam się z sytuacją, kiedy tłumaczę klientowi co jest w zakresie ubezpieczenia mieszkania/domu, że pokrywał już w przeszłości koszty np. wymiany rozbitej płyty indukcyjnej, a nie wiedział że, w konkretnej sytuacji mógłby skorzystać z polisy. Moi klienci już nieraz dzwonili do mnie z pytaniem czy konkretna sytuacja jest w zakresie ich umowy, bo ubezpieczenie nieruchomości naprawdę potrafi zaskoczyć ☺

Grzegorz Dworak:

Czy zalecasz ubezpieczenie mieszkań, które wynajmujemy?

Bartłomiej Fabia: Ubezpieczenie chroni właściciela przed utratą znacznych środków finansowych, które przeznaczył na zakup, wykończenie lub remont nieruchomości. W przypadku mieszkań wynajmowanych może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Najczęściej spotykamy się z sytuacją kiedy dochodzi  do zalania z nieszczelnej instalacji wodociągowej/kanalizacyjnej. Koszty remontu mieszkania po takich szkodach zaczynają się od tysiąca złotych do nawet kilku tysięcy w zależności od sytuacji.

Grzegorz Dworak: 

Czy ubezpieczenie chroni w jakiś sposób najemcę?

Bartłomiej Fabia: Oczywiście jeśli okaże się, że powodem zalania był nie zakręcony kurek wody przez najemcę, pojawia się problem. Nie każda firma wypłaci za taką szkodę.  Pół biedy jeśli Towarzystwo wypłaci odszkodowanie ale w przypadku odmowy pozostaje żądać pokrycia kosztów naprawy od najemcy. W takim przypadku Najemcę może chronić ubezpieczenie OC najemcy, który powinien wykupić we własnym interesie. Co ciekawe często przychodzą do mnie klienci, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą  i stają się najemcą lokalu. Właściciel nieruchomości żąda w umowie najmu przedstawienia polisy ubezpieczenia OC, w którym najemca będzie posiadał rozszerzenie o OC najemcy nieruchomości. Natomiast jeszcze nigdy nie spotkałem się z takim zapisem w umowie najmu lokalu mieszkalnego czy domu.

Grzegorz Dworak:

Też z takimi wymaganiami się nie spotkałem, chociaż to dobre rozwiązanie dla najemcy.

Bartłomiej Fabia: Warto zaznaczyć że polisa którą może wykupić najemca będzie obejmowała mienie, które jest jego własnością. Przecież często do nowego lokum najemca  we własnym zakresie zaopatruje się w meble, przywozi swój sprzęt RTV, AGD, laptopa, ubrania, rzeczy osobiste itp. TEGO NIE OBEJMUJE UBEZPIECZENIE, KTÓRE WYKUPIŁ WŁAŚCICIEL NIERUCHOMOŚCI – WYNAJMUJĄCY.

Grzegorz Dworak:

Czego zazwyczaj Twoi klienci nie wiedzą o swoich polisach ubezpieczeniowych domu lub mieszkania?

Bartłomiej Fabia: W ubezpieczeniu domu/mieszkania jest jeszcze jeden bardzo ważny, mój ulubiony aspekt a mianowicie ASSISTANCE inaczej mówiąc pomoc ze strony Towarzystwa w nagłych sytuacjach losowych. Dzisiaj praktycznie w każdej umowie jest bezpłatny assistance. Zaznaczam bez opłacania dodatkowej składki! W ramach tego ubezpieczenia możemy skorzystać z pomocy wielu specjalistów – dekarza, ślusarza, hydraulika, elektryka, technika urządzeń grzewczych. Gdzieniegdzie zdarza się, że musimy dopłacić za pomoc serwisanta RTV/AGD/czy sprzętu komputerowego albo wizytę lekarską w domu. Assistance w ubezpieczeniu domu czy mieszkania daje naprawdę całą masę bardzo fajnych rozwiązań. Jakże to ważne w przypadku wynajmu nieruchomości, kiedy to wynajmujący odpowiada za stan techniczny i wszelkie naprawy z tym związane. Ubezpieczamy swoje nieruchomości: te w których mieszkamy oraz te które przeznaczamy na wynajem i są dla nas źródłem dochodu.

Bartłomiej Fabia

Bartłomiej Fabia jest kierownikiem sprzedaży w rodzinnej firmie  Agencji Ubezpieczeniowej AGA w Kozach przy ul. Południowej 11. Lata doświadczeń, setki szkoleń i tysiące sprzedanych polis i zadowolonych klientów to jego przepis na udany biznes.

Posted By

Grzegorz Dworak