fbpx
Kiedy warto zastosować ujęcia z drona? – skuteczna prezentacja nieruchomości

Kiedy warto zastosować ujęcia z drona? – skuteczna prezentacja nieruchomości

Grzegorz Dworak > fotografia > Kiedy warto zastosować ujęcia z drona? – skuteczna prezentacja nieruchomości

Kiedy warto zastosować ujęcia z drona? – skuteczna prezentacja nieruchomości

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/05/26/kiedy-warto-zastosowac-ujecia-z-drona-skuteczna-prezentacja-nieruchomosci/

Skuteczna prezentacja nieruchomości powinna zostać odpowiednio dobrana do oferty. Nie wszystkie narzędzia są potrzebne oraz nie wszystkie nam pomogą. Tak samo jest z ujęciami z drona, piękne zdjęcia oczarują zainteresowanych tylko pod warunkiem, że rzeczywiście pokazują coś pięknego. Jak to z pięknem bywa jest dość subiektywne. To rola agenta aby ocenić i dobrać narzędzia tak aby były skuteczne. Dziś omówię sytuację kiedy warto zastosować ujęcia z drona w celu prezentacji nieruchomości.

Generalnie wychodzę z założenia, że im bardziej atrakcyjna nieruchomość, tym bardziej warto aby sposób prezentacji był zróżnicowany. Jednym z takich narzędzi jest spot reklamowy, w którym możemy wykorzystać ujęcia z drona. Nie są one jeszcze dzisiaj standardem prezentacji ale już można zauważyć, że są coraz bardziej popularne. Pandemia koronawirusa tylko przyśpieszy ten proces.

Atrakcyjne domy

Pisząc atrakcyjny obiekt mam na myśli domy nowe lub wybudowane już w nowych technologiach. Dziś to mogą być już domy, których ceny zaczynają się od 700 000 złotych. Ważne aby ich otoczenie było zadbane, nawet jeśli nie jest to jeszcze zaprojektowany piękny ogród. Wystarczy zadbane obejście i takie same najbliższe sąsiedztwo. Tego typu domy możemy określić dość szeroką kategorią domy z średniej, wyższej półki. Ponieważ były budowane najwyżej 10, może 15 lat temu ich okolice są obszarami w znacznej mierze zabudowanymi przez ostatnie 20 lat. Tak jest w większości przypadków w Bielsku-Białej, gdzie dodatkowym często atutem jest widok na góry.

Dach warty spojrzenia

Warto wykorzystać ujęcia z drona jeśli dach nieruchomości jest szczególnie  warty prezentacji. Może się także zdarzyć z kilku powodów. Nowe budynki bardzo często w całości są już projektowany w bardzo przemyślany sposób. Mają być wewnątrz funkcjonalne a na zewnątrz cieszyć oko i tak za sprawą architektów jest coraz częściej. Łączą oni piękno z funkcjonalnością. Coraz częściej stosujemy drogie, ozdobne poszycia dachowe komponowane z elewacją, kryte rynny czy niestandardowe bryły. Tutaj dla przykładu mogę polecić Waszej uwadze dom “Czarna skała”, który znajduje się w Bielsku-Białej, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną MUS. Dodatkowym powodem może być instalacja solarów, którą także warto dokładnie pokazać i zaoszczędzić sobie i klientom ryzykownych wyjść na dach.

Piękny widok

Nie zawsze na fotografii uda się pokazać piękno widoku z okna czy balkonu. Jednak  wznosząc się w powietrze i pokazując je z drona można pokazać piękno lokalizacji, otaczające gór, bliskość przyrody lub atrakcyjną dzielnicę. W przypadku domu w mieście filmowanie z powietrza jak na dłoni pozwala bowiem pokazać, gdzie znajdują się kluczowe obiekty – mogą to być przykładowo sklepy, szkoły, przystanki komunikacji publicznej. Odpowiednie znaczniki na filmie pozwolą również od razu zaprezentować odległości do ważnych obiektów. W szczególności jeśli kupujący nie znając dobrze danej lokalizacji i nie planuje być szoferem swoich dzieci :).

Brak możliwości wykonania zdjęć z odejścia

W większych aglomeracjach gdzie każdy metr kwadratowy jest cenny, zdarza się, że nieruchomość usytuowana jest na małej działce lub w tak zabudowanym terenie, że trudno jej atuty pokazać na zdjęciach. Mimo wykorzystania obiektywów szerokokątnych nie zawsze jesteśmy w stanie pokazać budynek z wszystkimi jego zaletami. Czasami wychodzi z tego karykatura, gdzie burzą się proporcje. Taka sytuacja dotyczy również całych kamienic wybudowanych w ciasnej i zwartej zabudowie, do których prowadzi wąska droga i za plecami fotografa jest już kolejny obiekt. Prawidłowe pokazanie walorów w fotografii jest wtedy praktycznie niemożliwe lub bardzo trudne, i efekty zazwyczaj nie są zadowalające. Tu z pomocą przychodzi technologia w postaci zdjęć i ujęć z drona. 

Luksusowe posiadłości i wille

W tego typu nieruchomościach mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, z wieloma elementami zabudowy takimi jak: sam dom, osobne garaże, korty, sad, altany, basen, pomieszczenia gospodarcze, stajnię i lądowisko dla helikoptera. Ofertę takich posiadłości koniecznie należy pokazać również w ujęciach z drona nie tylko ze względu na jej rozmiar ale i standard. Osoby zainteresowane tego typu nieruchomościami mają wysokie wymagania w zakresie nie tylko samej oferty, obsługi agenta ale i samej prezentacji. Taki klient ogląda już bardzo wyselekcjonowane oferty. Zatem każdy aspekt współpracy musi być na najwyższym poziomie.

Osiedla od deweloperów

To także świetne narzędzie dla deweloperów, którzy mogą w ten sposób pokazać całą inwestycję, widoki z różnych pięter. Fragmenty takich ujęć można wykorzystać także w bardziej rozbudowanym marketingu, stosowanym przez dużych deweloperów. Należy jednak podkreślić, że inwestycja musi być ukończona. Abstrachuje tutaj od dywagacji na temat kiedy najlepiej rozpocząć sprzedaż takich mieszkań czy apartamentów. 

Na koniec

Reasumując, ujęcia z drona należy wykorzystywać tak aby pomogły nam zaprezentować ważne elementy oferty i jej atuty. Należy także podkreślić, że tego typu ujęcia najlepiej wykonywać wiosną i latem, kiedy ogrody, przyroda prezentują się najlepiej. Biorąc pod uwagę ostatnie zimy na ładny zimowy krajobraz  w miastach nie mamy co liczyć.

Przeczytaj także:

Ubezpieczenie domu – co warto wiedzieć?

Posted By

Grzegorz Dworak