fbpx
Jak zabezpieczyć finansowo dziecko na przyszłość?

Jak zabezpieczyć finansowo dziecko na przyszłość?

Grzegorz Dworak > warto wiedzieć > Jak zabezpieczyć finansowo dziecko na przyszłość?

Jak zabezpieczyć finansowo dziecko na przyszłość?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/06/01/jak-zabezpieczyc-finansowo-dziecko-na-przyszlosc/

Dzień dziecka to dobry moment nie tylko na świetną zabawę z naszymi pociechami ale także na refleksję na temat ich przyszłości i bezpieczeństwa finansowego. Kupując kolejne zabawki i najnowsze gadżety powinniśmy pamiętać, że one nie zabezpieczą naszego dziecka na przyszłość. Zatem jak zabezpieczyć finansowo dziecko na przyszłość i jak nauczyć je zarządzania finansami?

Mam trójkę dzieci i sam osobiście zastanawiam się jak przekazać im swoją wiedzę? Wyrastają w zupełnie innym świecie niż ja, a ten szybko się zmienia. 

Jak zatem zadbać o przyszłość finansową swojego dziecka? Daj dobry przykład.

Dzieci biorą przykład z dorosłych, jeśli widzą prawidłowe nawyki, również w sferze finansowej, z dużą prawdopodobności można założyć, że w przyszłości je powielą. Warto także rozmawiać o podejmowanych krokach, stopniowo przybliżać je dzieciom w zależności od ich wieku. Uważam, że nie jest dobrą strategią nie rozmawianie z dziećmi o ubezpieczeniach, polisach i innych produktach finansowych. Moim zdaniem warto o nich mówić i posiadać je:

  • wykupić polisę na życie zabezpieczającą drugą połówkę i dzieci na wypadek zdarzeń losowych,
  • mieć poduszkę finansową w postaci od 3 do 6 krotności miesięcznych wydatków,
  • konsekwentnie odkładać co miesiąc aby powiększyć poduszkę finansową, warto założyć, że powinien być to stały procent naszych dochodów, 
  • założyć konta dzieciom i zlecić stały przelew, nawet małej kwoty, konsekwentnie co miesiąc można w ten sposób oszczędzać np.: na studia.

Edukuj i zachęcaj do oszczędzania

Od najmłodszych lat ucz dziecko wydawania pieniędzy, pokazuj i pomagaj podejmować decyzje zakupowe. Zachęcaj aby weryfikowało cenę, porównywało produkty – to świetna lekcja matematyki. W odpowiednim wieku daj dziecku kieszonkowe i pozwól mu wydać te pieniądze jak chce. Na początku wyda pewnie na słodycze, ale kiedy zapragnie jakiegoś droższego sprzętu zaproponuj, że może część dołożyć ze swojego kieszonkowego. Ucz jak nim dysponować aby starczyło na cały miesiąc, a najlepiej aby coś jeszcze zostało właśnie na takie wydatki.  Tak dziecko szybciej się uczy, ponieważ dana sytuacja nie jest fikcyjna lecz dotyczy go osobiście.

Nie kupuj dziecku wszystkiego co chce – jeśli nawet na wszystko Cię stać ucz dziecko odkładania pieniędzy na wymarzoną rzecz, będzie się z niej bardziej cieszyło i o nią dbało. 

Dla troszkę starszych dzieci polecam książkę “Bank taty – jak nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej”. Pozycja przedstawia cały pomysł jak stać się pierwszym bankiem dla swojego dziecka. Gorąco polecam!

Kup nieruchomość

Jeśli tylko Cię na to stać kup mieszkanie, nawet małą kawalerkę. Z czynszu najmu uzyskasz zdecydowanie lepszy procent niż obligacji czy lokaty bankowej. Dodatkowo nieruchomość w perspektywie dwóch dekad może zyskać na wartości. Kiedy twoje dziecko będzie chciało się usamodzielnić będzie miało ciasne ale własne mieszkanie. Nawet jeśli wybierze mieszkanie w innej miejscowości czy poza granicami kraju zawsze można sprzedać to mieszkanie i mieć część wkładu własnego na wymarzoną nieruchomość.

Jeśli nie masz gotówki za zakup nieruchomosci, nawet tej małej, sprawdź zdolność kredytową. Jeśli tylko ją masz kup koniecznie mieszkanie i je wynajmij. Z czynszu najmu otrzymywanego od najemcy będziesz pokrywał ratę kredytową. Po spłacie kredytu za 20 lat będziesz mieć mieszkanie dla dziecka na start w dorosłe życie. 

Zachęcam pomyśl o przyszłości dziecka już teraz. Czas szybko płynie. Małe kwoty robią w efekcie końcowym całkiem pokaźną sumę. Nieruchomość to najlepsza inwestycja.

Przeczytaj także:

Ubezpieczenie domu lub mieszkania -co warto wiedzieć?

Posted By

Grzegorz Dworak