fbpx
Jak ominąć pośrednika nieruchomości?

Jak ominąć pośrednika nieruchomości?

Grzegorz Dworak > nieruchomości > Jak ominąć pośrednika nieruchomości?

Jak ominąć pośrednika nieruchomości?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/07/07/jak-ominac-posrednika-nieruchomosci/

W dzisiejszych czasach mamy nieograniczony dostęp do informacji. Wujek google odpowiada setkami tysięcy wyników na każde zadane pytania. Na youtube mamy miliony filmów instruktażowych z poradami i rozwiązaniami na prawie każdy problem. Równie dobrze można wpisać pytanie: jak ominąć pośrednika nieruchomości? Przeglądając odpowiedz można znaleźć sporo informacji jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika oraz sporo tekstów  jak ludzie omijają pośredników. 

Dlaczego ludzie chcą ominąć pośrednika?


Myślę, że w dużej mierze pośrednicy są sami sobie winni. Jeśli ich usługi są wykonywane niedbale, są niskiej jakości, brak w nich zaangażowania to trudno się dziwić, że klienci mają problem z zapłaceniem za nie. Zwłaszcza jeśli obliczą sobie wysokość takiej prowizji. Jeśli agent nie umie jasno i klarownie przedstawić Klientowi zalet swojej usługi, konkretnych korzyści i tego jak one przełożą się na skuteczną sprzedaż to nie można się dziwić, że potencjalny klient zastanawia się jak ominąć pośrednika nieruchomości?

Przeglądając wyniki wyszukiwania nie natknąłem się natomiast na informacje: 

Jak uchronić się przed natarczywymi biurami nieruchomości?

Może się to wydać dziwne ale służę pomocą 🙂 bo wiem jak to zrobić:

  • kupić kartę telefoniczna tylko do celuów sprzedaży domu,
  • założyć maila tylko do sprzedazy domu,
  • zastrzeż na portalu, na którym wystawiasz swoją ofertę, że nie życzysz sobie kontaktu biur nieruchomości,
  • jeśli to nie będzie skuteczne, możesz dopisać, że nie zapłacisz nic za usługę pośrednictwa, a agencje mogą oczekiwać wynagrodzenie tylko od kupującego.

Każdy z tych pomysłów powinien zaowocować brakiem chęci ze strony biura do kontaktu ze sprzedającym. Moim zdaniem jeśli nie chcesz usługi i wypraszasz kogoś przysłowiowymi drzwiami a on (pośrednik) próbuje wejść przez okno – to na 100% masz po drugiej stronie desperata. Ja na pewno nie próbowałbym przekonywać kogoś kto nie ma ochoty na rozmowę z agentem. Chcę być partnerem a nie osobą proszącą. 

Zrób casting

Jeśli naprawdę chcesz ominąć angażowanie pośrednika nieruchomości przy sprzedaży domu zrób casting na agenta nieruchomości. Pamiętaj aby zadać pytanie co dokładnie wchodzi w zakres pracy pośredniak a co już nie. Najlepiej zapytaj te najbardziej polecane biura czy agentów. Dzięki temu dokładnie dowiesz się co sam musisz zrobić aby sprzedać Twoją nieruchomość. 

Oto gotowa moja lista, przy sprzedaży domu w moim biurze Dworak Nieruchomości gwarantujemy:

– profesjonalną i rzetelną wycenę nieruchomości 

Agent patrzy na sytuację z boku, na chłodno, posiada doświadczenie i wsparcie agencji w wycenie. Nie jest związany emocjonalnie z tym budynkiem dlatego pomoże Ci zlokalizować i uwydatnić mocne i słabe strony Twojej oferty. Często są to rzeczy, na które właściciele nie zwrócili do tej pory uwagi. 

– przygotowanie strategii sprzedaży Twojego domu

W sprzedaży mamy cały szereg narzędzi, które możemy wykorzystać. Strategia to plan ich wykorzystania w odniesieniu do wyznaczonych przez Klienta celów. Wiedzą co się chce uzyskać, mając dobrze przygotowaną ofertę można wszystkie działania zaplanować tak aby szybko osiągnąć cele. Nie powinno się używać wszystkich narzędzi od razu, one nie koniecznie muszą sobie nawzajem pomagać. 

– prezentacja nieruchomości

Tu z pomocą przychodzą najnowsze technologie. Ja gwarantuję profesjonalną sesję zdjęciową, do tego wykonie wirtualnego spaceru 3D  w technologii Matterport, prezentację filmową  z użyciem także drona. Jeśli jest to potrzebne to także homestaging.

– dystrybucja oferty

Zamieszczenia na najbardziej popularnych portalach z ogłoszeniami to jedno, a regularne promowanie ich to drugi. Jako biuro mamy dużo lepsze możliwości promowania ofert niż osoba indywidualna. Kupujemy pakiety niedostępne dla osób prywatnych. Do tego dochodzi promocja off market – czyli bez upubliczniania. Nie wszyscy klienci życzą sobie aby zdjęcia ich domu były ogólnodostępne. To oczywiście dotyczy tylko części klientów i szanując takie wybory mamy także dla nich przygotowane rozwiązania. One także mogą być zastosowane do wybranych ofert normalnie publikowanych i promowanych. Przykładem takich działań jest mailing do wybranych i zweryfikowanych przez nas agencji nieruchomości, z którymi współpracujemy w ramach MLS. W ten sposób oferta w jednej chwili trafia  do ponad 2500 agentów nieruchomości w całej Polsce. Dodatkowo promocja w mediach społecznościowych, która także daje ogromne możliwości.

– przygotowanie odpowiednich dokumentów do transakcji

Kwestie formalne mogą wydawać się proste jeśli nie ma żadnych skomplikowanych niuansów czy zawiłości. Problem w tym, że tego typu problemy wychodzą niespodziewanie i mogą nawet uniemożliwić lub znacznie opóźnić transakcję w czasie. Diabeł tkwi w szczegółach i zarówno do samej oferty jak do sprzedaży jest potrzebnych sporo dokumentów, zwłaszcza przy sprzedaży domów. Dodatkowo pomagamy w uzyskaniu wymaganej dokumentacji, co dla klientów często jest sporą oszczędnością czasu.

– wsparcie w negocjacjach

Najlepiej aby potencjalny kupujący nie miał z Tobą żadnego kontaktu do momentu podpisania umowy przedwstępnej. Uwierz mi, to naprawdę pomaga zwłaszcza w procesie negocjacji. Propozycja kupującego przekazywana jest bezpośrednio do agenta, a ten kontaktuje się ze sprzedającym i ją omawia. Klient unika, w ten sposób stresu i emocjonalnych nacisków ze strony kupującego.

– pomoc przy umowach przedwstępnych i umowach przenoszących własność

Przygotowujemy umowy, doradzamy jakie zapisy warto w nich zamieścić i fizycznie towarzyszymy klientom aby w całym procesie sprzedaży czuli się komfortowo.

– pomoc przy przekazaniu nieruchomości, sporządzeniu protokołów zdawczo-odbiorczych

To bardzo ważna czynność i osoba bez doświadczenia może popełnić sporo błędów. Niestety, to często wynika ze skomplikowanych procedur dostawców mediów. Może się to także różnić w zależności od dostawców w danym regionie. Również na tym etapie mogą zdarzyć się  sytuacje rodzące konflikty na linii sprzedający i kupujący. W Dworak Nieruchomości mamy swoje procedury, które zawczasu eliminują takie sytuacje.

Teraz wróćmy do pytania: Jak ominąć pośrednika nieruchomości?

Czy zamiast omijać pośrednika, nie warto poszukać takiego, z którego będziemy zadowoleni? Dobry pośrednik to nie tylko osoba, która prezentuje naszą nieruchomość potencjalnym nabywcą to także opieka prawna, merytoryczna i wsparcie na każdym etapie sprzedaży. Mając takiego agenta cały proces przebiegnie bez Twojego udziału, stresu i niepotrzebnych nerwów. Myślę, że jeśli chodzi o oszczędności Twojego życia to warto dać sobie ten komfort.

Warto uświadomić sobie, że korzystając z dobrej agencji nieruchomości wcale nie ponosisz wyższych kosztów niż w opcji sprzedaży samodzielnej. Wręcz odwrotnie. Potraktuj agencję jako inwestycję, która pomoże Ci drożej sprzedać Twój dom. Ty i tak płacisz jak sprzedaż zostanie sfinalizowana. Jestem przekonany, że dobry agent zarobi na siebie.

Przeczytaj także:

Idealny pośrednik nieruchomości czyli jaki?

Posted By

Grzegorz Dworak