fbpx
Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne?

Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne?

Grzegorz Dworak > inwestycje > Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne?

Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2020/10/16/jak-wybrac-mieszkanie-inwestycyjne/

Szukanie mieszkania do kupienia jako inwestycję tylko pozornie wydaje się łatwe. Kiedy szukamy nieruchomości dla siebie mamy dużo więcej wytycznych. W przypadku mieszkania inwestycyjnego, które będziemy wynajmować różnym osobom dużo trudniej stworzyć wytyczne. Jednak to możliwe i oto mój sposób jak wybrać mieszkanie inwestycyjne?

Od czego zacząć?

Moim zdaniem warto określić budżet, on tak naprawdę warunkuje nasze kolejne wybory. Zakładam, że miasto jest również miastem Twojego zamieszkania. Tak jest najczęściej. Łatwiej jest zajmować się mieszkaniem, do którego możemy sprawnie dojechać. Uważam także, że aby dobrze wybrać lokalizację należy dane miasto znać. 

Oczywiście są osoby, które inwestują w dużych miastach nie mieszkając w nich. Najczęściej oddają takie mieszkania agencjom, które zajmują się ich wynajmem.

Ja raczej chciałbym się skupić na przypadku, kiedy kupujemy pierwsze mieszkanie inwestycyjne.

Zatem mając określony budżet po przejrzeniu ofert na danym rynku jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie co możemy kupić? Trzypokojowe mieszkanie na dużym osiedlu, małe mieszkanko w stanie deweloperskim czy kawalerkę w kamienicy w świetnej lokalizacji. Musimy wkalkulować także remont lub wykończenie. Na tym etapie polecam obliczenia ceny prac wykończeniowych z metra. To bardzo ułatwi porównywanie cen. 

Target – komu wynajmiemy mieszkanie?

Mając już tak wykonany przegląd ofert należy zastanowić się komu chcemy wynajmować nieruchomość? To warunkuje metraż, standard wykończenia, lokalizację i ilość innych udogodnień. Może się tego wydawać nadal sporo, dlatego aby pokazać mój sposób podejścia do tematu przyjrzyjmy się kilku wariantom:

Mieszkanie dla rodziny z dziećmi

Patrząc potrzebami rodziny myślałbym o uzyskaniu jak największego metrażu, który przedkładałbym nad standard oraz bliskość sklepów, przedszkoli i szkół. W takim wypadku duże, trzypokojowe mieszkanie nawet na sporym osiedlu byłoby pożądane. Na co warto zwrócić uwagę? Na pewno na:

 • windę (ułatwi wnoszenie zakupów, wózka czy dziecięcego rowerka),
 • możliwość zaparkowania samochodu – na dużych, starszych osiedlach jest z tym problem,
 • możliwość posiadania piwniczki czy schowka na wózek czy rower, takie rzeczy są bardzo doceniane,
 • estetyka klatki schodowej – jeszcze zdarzają się bloki, gdzie ten aspekt może bardziej odstraszać niż zachęcać,
 • bliskość placu zabaw,
 • bliskość przedszkola czy szkoły,
 • nieduża odległość do komunikacji miejskiej.

Wymienione elementy będą atutami, to na nich skupiłbym się szukając tego typu mieszkania. W wykończeniu zwróciłbym uwagę na zmywalne tapety i farbę na ścianach oraz funkcjonalną kuchnię.

Mieszkanie dla pary

Idealne mieszkanie dla pary to salon z kuchnią i do tego mała sypialnia. Takie osoby szukają komfortowych mieszkań w dobrej lokalizacji. Dobra lokalizacja to w takim przypadku bliskość do kulturalno-rozrywkowego centrum miasta. Kompletne umeblowanie to duży atut. Kuchnia nie musi być duża ale powinna być funkcjonalna i wyposażona w małą zmywarkę. Polecam zwrócić uwagę na:

 • dwa miejsca parkingowe,
 • pojemną szafę lub szafy,
 • dobry interent,
 • estetykę wykończenia łazienki,
 • ogólną estetykę mieszkania – to może być średni standard ale wszystko powinno do siebie pasować, 
 • miejsce na rowery może być atutem, coraz więcej młodych osób w centrum miasta zamienia samochód na rower lub jeździ rekreacyjnie.

Jeśli mieszkanie nie będzie miało dużych kosztów utrzymania typu czynsz do  spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mamy szansę również skusić bardziej zamożnego singla na takie mieszkanie.

Singiel

Z mojego doświadczenia to stosunkowo młode osoby z dobrą pracą. Często przeprowadzają się do danego miasta właśnie ze względu na nową pracę. Oczekują zatem, że mieszkanie musi być w pełni wyposażone i umeblowane, bo nie chcą kupować mebli czy sprzętów skoro za rok lub dwa mogą znowu się przeprowadzić do innego miasta lub zostać wysłani na dłuższą delegację za granicę. Lokalizacja blisko centrum to oczywiście atut ale zdarza się też tak, że ważniejsza będzie dla nich lokalizacja bliżej pracy. W dużych miastach to daje spore możliwości szukania takiego mieszkania w dzielnicach, gdzie znajduje się sporo biurowców czy stref ekonomicznych. Warto o tym pomyśleć bo szukając tym kluczem możemy kupić tańsze mieszkanie ale za to wykończyć je na wyższym standardzie. Na co warto zwrócić uwagę:

 • metraż nie musi być duży ale za to mieszkanie powinno być funkcjonalne – tu przychodzą z pomocą nowoczesne rozwiązania oszczędzające przestrzeń,
 • szybki interent,
 • ekspres do kawy,
 • łatwość utrzymania porządku, np.: prysznic z samoczyszczącą się powłoką to dobra inwestycja (różnie bywa z umiejętnościami sprzątania 😉
 • dostęp do komunikacji miejskiej, 

W małych mieszkaniach należy pamiętać także o balkonie i lokalizacji w pobliżu terenów zielonych – to one dają zapracowanym osobom wytchnienie od miejskiego zgiełku.

Wyróżnij swoją ofertę

Dodatkowo warto pomyśleć o jednej rzeczy, która wyróżni naszą ofertę na tle innych. Pomyśl co chcesz pokazać na pierwszym zdjęciu w ogłoszeniu na olx lub otodom. Mieszkania inwestycyjne wykańcza się w stonowanych kolorach, przeważają szarości, biel, drewno i grafit. Takim wyróżnikiem mogą być:

 • modny kolor dodatków, 
 • zadbane rośliny ocieplające wnętrze, 
 • wyposażony balkon (oświetlenie, leżak i mały stoliczek), 
 • stylowy fotel w nietuzinkowym kolorze,
 • widok z okien na zieleń.

Tą jedną rzecz nazywam czynnikiem, dzięki któremu podświadomie “zakochujemy się” w danym mieszkaniu. Mówię tu oczywiście o wynajmującym, który po oglądnięciu kilku lub kilkunastu mieszkań nasze zapamięta bardziej. Pomyśl o mieszkaniu jako o usłudze / produkcie, musi być skrojona na miarę potrzeb dla konkretnej grupy docelowej. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Jeśli już znajdziesz mieszkanie inwestycyjne polecam mój wpis o tym jak takie mieszkanie wykończyć?

Posted By

Grzegorz Dworak