fbpx

23 października

Jak poprawić rentowność najmu?

0  comments

Inwestowanie w nieruchomości i najem to biznes jak każdy inny – warto podejść do tego w ten sposób nawet jeśli wynajmujesz jedno mieszkanie. Oto siedem moich rad aby poprawić rentowność najmu.

Analiza konkurencji

Jeśli sam wynajmujesz mieszkanie bez pomocy agenta ani specjalnej firmy zajmującej się najmem obserwuj rynek. Przeglądaj na bieżaco oferty np.: na OLX.pl. Spróbuj skoncentrować się na tych, które stanowią konkurencję dla Twojego lokalu. Zastanów się jakie dodatkowe udogodnienie może sprawić, że Twoja oferta będzie bardziej konkurencyjna.

Słuchaj i rozmawiaj z najemcami

Warto także być otwartym na uwagi i spostrzeżenia dotychczasowych lub obecnych najemców. Może oni nam zasugerują co poprawiłoby atrakcyjność mieszkania lub czego w im brakuje. Czasem jest to za mała szafa, brak miejsca na rower albo nie funkcjonalna kuchnia. Wiele problemów można rozwiązać, wprowadzić udogodnienia. Najważniejsze jest jednak otwartość na wprowadzanie zmian i nie traktowanie najemcy jako wroga.  On jest naszym klientem i chociaż bywają roszczeniowi lub problematyczni ludzie to jednak nasi Klienci. Pamiętajmy my także wybieramy komu wynajmujemy i to my podejmujemy ostateczna decyzję.

Wybierz najemcę

To może wydawać się komuś wyrachowane ale przecież też mamy prawo wybrać z kim współpracujemy. Jestem za tym aby z ludźmi rozmawiać i poznać się chociaż trochę. Można dowiedzieć się czym się dana osoba zajmuje, czemu szuka mieszkania. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli w przyjazny i otwarty sposób rozpocznie się rozmowę można nie tylko wiele dowiedzieć się o potencjalnym najemcy ale i wyjaśnić kogo my szukamy. To nie jest nic złego, że jesteśmy mniej zainteresowani osobami ze zwierzętami czy obcokrajowcami, którzy ledwo albo prawie w ogóle nie mówią po polsku. Przecież w razie jakichkolwiek awari czy problemów będziemy mieć problem z komunikacją.

Profesjonalne zdjęcia nieruchomości

Zainwestuj w profesjonalne zdjęcia nieruchomości. Jeśli wykonasz je raz porządnie, w ładny, słoneczny dzień to posłużą Ci przez lata. Właściwie do momentu, w którym stan mieszkania nie ulegnie zmianie lub remontowi. Potraktuj to jako inwestycję. Zawsze powtarzam, że kupujemy oczami, szczególnie w internecie. Każdy chce mieć przytulne i estetyczne mieszkanie. Osobiście polecam także zadbać o zdjęcie wizytówkę ogłoszenia, sprawić aby zapadało w pamięć. To zachęca do obejrzenia naszej oferty i powróceniu do niej po przeglądnięciu kilkunastu kolejnych. Jeśli sam nigdy nie wynajmowałeś mieszkania to koniecznie porozmawiaj ze znajomymi, którzy przeszli ten proces kilka razy. Jestem przekonany, że nasłuchasz się historii. Lepiej jednak uczyć się na czichś błędach niż swoich.

Opis nieruchomości w ogłoszeniu

To się wydaje takie oczywiste a jednak ciągle widuję na portalach lakoniczne ogłoszenia napisanie od niechcenia. Pomyśl jak to świadczy o wynajmującym! To taki prosty sposób na zwiększenie rentowności najmu! Lepiej użyć języka korzyści, opisać dokładnie co znajduje się w okolicy, jak szybko dojechać do centrum, dokładnie wymienić elementy umeblowania i sprzęt AGD. Zastanów się co jest atutem Twojego mieszkania i od tego zacznij. Pamiętaj aby te atuty korespondowały z tym co widzimy na pierwszych zdjęciach Twojej oferty. Moim zdaniem opis także zdradza trochę informacji o Tobie i jakim wynajmującym jesteś: pedantycznie dokładny czy uśmiechniętym i przyjacielskim ale konkretnym. Z jakim człowiekiem wolisz Ty współpracować? Jaki komunikat o sobie chcesz wysłać Twojemu potencjalnemu najemcy?

Przepisz liczniki

Uważam, że przepisanie liczników na najemcę to najlepszy sposób aby zaoszczędzić czas i zminimalizować ryzyko konfliktów i niezapłaconych rachunków. Spotykam się z opinią, że lepiej to kontrolować. Osobiście uważam, że spisanie protokołu i przepisanie umowy z dostawcami prądu i gazu jest lepsze. Najemca sam kontroluje zużycie, Ty nie musisz rozliczyć co miesiąc lub dwa rachunków, a do tego nie ma ryzyka, że najemca za nie nie zapłaci. Jeśli tak się stanie dostawca będzie sam musiał wyegzekwować płatność.

Interesuj się mieszkaniem

Pozostawaj w kontakcie z najemcami, staraj się co jakiś czas odwiedzić ich i sprawdzić stan mieszkania. Jako właściciel masz do tego prawo. Zagwarantuj to sobie w umowie najmu. Warto także mieć kontakt z sąsiadami najemców i poprosić, że jeśli coś zauważą to aby najpierw zgłosili Tobie. Czasem brak takich relacji sprawia, że interwencji od razu trafiają jako oficjalne skargi do wspólnoty lub spółdzielni, a do nas jak już sytuacja stanie się napięta.

Rentowność najmu

Resumując, Twoja usługa / produkt musi być lepsza niż konkurencji. O tym którą ofertę wybierze najemca może zadecydować nawet, jak wydawać mogłoby się, drobiazgi. Do tego minimalizuj ryzyko strat i miej tzw. nosa do ludzi. Pamiętaj także, że wynajem to inwestycja długoterminowa, obliczaj jej rentowność w skali roku aby lepiej widzieć swoją skuteczność. Powodzenia!
Przeczytaj także:

Tags


Przeczytaj także:

>
Success message!
Warning message!
Error message!