fbpx

16 grudnia

Bielsko-Biała – dobre miejsce na inwestycje

Ktoś kto nigdy nie był w Bielsku-Białej pewnie się zdziwi i na moje argumenty popatrzy z podejrzliwością. Ci zaś, który mieli tu okazję być, bywać lub mieszkać być może już podzielają moje zdanie, a nawet jeśli nie, to szybko zgodzą się z moimi argumentami.

Inwestycja w nieruchomości

Ostatni rok pokazał nam, że nadal na świecie są rzeczy, których nie możemy przewidzieć. Do tego procesy zmiany klimatu i migracje ludności, nasza demografia mogą znacząco wpłynąć na to czy dane miasto okaże się lepszym czy gorszym miejscem do życia. Inwestując w nieruchomości myślę o tym co czeka dane miasto za 10 lat. Są raporty mówiące o miastach, które wyludnią się w pierwszej kolejności, jeśli oczywiście nic się nie wydarzy. Nasze społeczeństwo się starzeje i tego też musimy mieć świadomość. Pod tym względem duże miasta są bezpieczne do inwestowania ale to wcale nie oznacza, że są najlepszą alternatywą. 

Miasto wyjątkowe

Bielsko-Biała jako miasto dość małe (280 tyś mieszkańców) jest bardzo rzadko uwzględniane w raportach i statystykach rynku nieruchomości. Może to dobrze bo moim zdaniem ono wymyka się schematom. Ten lokalny rynek nieruchomości obserwuje od 17 lat, przez ten czas to miasto zmieniło się bardzo. Ilość inwestycji jest zawrotna. Tak, cała Polska się zmieniła ale nie każda miejscowość tej wielkości tak bardzo. Przejdźmy jednak do kluczowych argumentów.

Ludzie chcą tu mieszkać

Mam na myśli tutaj ludzi ze śląska czy może bardziej z aglomeracji śląskiej. Bielsko posiada bardzo ładnie zintegrowane centrum, mnóstwo terenów rekreacyjnych. Tego bardzo długo brakowało Katowicom i na swój sposób nadal brakuje bo zrośnięta aglomeracja daje ograniczone możliwości. Dlatego ludzie często deklarują, że chcieliby tu zamieszkać i często się przeprowadzają. Takie decyzje podejmują też ze względu na fakt, że można mieszkać w Bielsku a pracować w Katowicach. Dojazd jest coraz lepszy a kolejne plany budowy drogi pozwalają przypuszczać, że będzie jeszcze lepiej. Mniejsze Bielsko sprawia, że dużo łatwiej się tu funkcjonuje, mamy tu mniej korków, wygodną obwodnicę i centrum, które można przejść na piechotę. Do tego w naszej okolicy mamy jeziora (Żywieckie, Międzybrodzkie, Łąka), Szczyrk chyba najlepszy kurort narciarski w Polsce i masę ścieżek do wędrowania i jazdy na rowerze w górach. Reasumując, myślę że nie grozi nam wyludnianie się miasta w najbliższej dekadzie.

Lepsza stopa zwrotu inwestycji

Zaskakujące jest to, że w Bielsku mamy trochę niższe stawki za wynajem mieszkań niż w Warszawie ale cena zakupu metra kwadratowego jest dużo niższa.

Jeśli mi nie wierzysz poszukaj ogłoszeń mieszkań o podobnych metrażach do kupna a następnie do wynajmu. Zapewniam szybko dojdziesz do wniosku, że Warszawa niekoniecznie jest taka intratna. Muszę tu wspomnieć, że należy zwrócić uwagę na lokalizację w Warszawie. Proponuje porównać osiedla. W przypadku lokali w samym centrum, w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach możemy wynajmować mieszkanie na doby i to może poprawić stopę zwrotu inwestycji ale oczywiście będzie ona nas kosztować dużo więcej wkładu finansowego. Mam na myśli porównanie cen w Warszawie około 10000 zł za m2 i w Bielsku 6000zł za m2. Polecam dokonanie dalszych kalkulacji na podstawie ogłoszeń najmu podobnych lokali w jakie celujemy jako inwestorzy.

Atrakcyjne miasto

Bielsko-Biała to także miasto, o którym się mówi, że ma najwięcej milionerów, centrów handlowych i salonów samochodowych w przeliczeniu na mieszkańca. Do tego jest położone blisko granicy i w naszych galeriach handlowych robi zakupy sporo Czechów i Słowaków. Warto wspomnieć także fakt, że wyprawa samochodem do Wiednia zajmuje podobny czas jak do Warszawy. Nie sposób także wspomnieć o tym, że Bielsko jest bardzo ładne wizualnie. Jest nazywane małym Wiedniem i swego czasu było drugim po Wiedniu najlepiej rozwiniętym miastem w Austrii!! Dla przykładu Bytom jest starszym miastem niż Kraków, posiada piękną ale zaniedbaną architekturę, można z niego szybko dojechać do Katowic a jednak się wyludnia!

Podsumowanie

Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości to zapraszam do Bielska-Białej. Polecam także śledzenie rynku nieruchomości i dalsze analizy. Osobiście specjalizuję swoją agencję w sprzedaży domów jednorodzinnych i apartamentów. Dlatego tym sektorom rynku poświęcam najwięcej uwagi. Jeśli rozważasz inwestowanie w Bielsku lub jego okolicach zapraszam do Dworak Nieruchomości.

Przeczytaj także:

Jak znaleść idealne mieszkanie z rynku wtórnego?

Jak poprawić rentowność najmu?


Tags

inwestycja w nieruchomości, mieszkanie inwestycyjne, nieruchomości


Przeczytaj także:

>
Success message!
Warning message!
Error message!