fbpx

7 stycznia

Dlaczego sprzedaż nieruchomości przeciąga się w nieskończoność?

0  comments

Czas sprzedaży nieruchomości ma ogromne znaczenie. Bardzo często jest tak, że kupujący i sprzedający transakcją spinają cały szereg decyzji i zdarzeń. Bardzo lubię jak się ludziom to wszystko ładnie spina i wszyscy są zadowoleni. Niestety nie zawsze tak jest. Dlaczego sprzedaż nieruchomości przeciąga się czasem w nieskończoność niwecząc nasze plany? Moim zdaniem jest kilka powodów.

Niskiej jakości zdjęcia

Zdjęcia są kluczowe przy sprzedaży nieruchomości, szczególnie w czasie obostrzeń spowodowanych przez pandemię. To dla mnie podstawowa część oferty, od której zależy dalsze zainteresowanie potencjalnego klienta. Najważniejsze aby zdjęcia pokazywały potencjał wnętrza. Szczególnie kiedy nie mamy dodatkowych narzędzi do jego pokazania jak wirtualny spacer czy rzut pomieszczeń. Nie jestem zwolennikiem przekłamywania i pokazywania tego czego nie ma. Od takich praktyk jestem daleki. Natomiast nie wyobrazam sobie zamieszczenia nie przemyślanych zdjęć, często o bardzo słabej jakości, źle skadrowanych i niepoddanych chociaż podstawwowej korekcie.

Pierwsze wrażenie

Zdjęcie wyróżniające ofertę oraz pierwsze zdanie opisu są szczególnie ważne. Często widuje oferty w internecie zamieszczane jakby od niechcenia. Zawsze mnie to dziwi bo to przecież nie wymaga dużego nakładu pracy ale bardziej uważności. Zawsze staram się myśleć kategoriami kto byłby zachwycony daną nieruchomością i co dla tej osoby byłoby najważniejsze. Kto jest odbiorcą i jakie może mieć potrzeby. Właśnie to staram się pokazać na samym początku. Mam świadomość, że mam wieloletnie wyczucie i doświadczenie agenta nieruchomości, który obejrzaqł tysiące nieruchomości. Jednak myślę, że każdy kto zamieszcza swoje ogłoszenie i liczy na wprawną sprzedaż powinien zwrócić na to uwagę.

Promocja w Internecie

Niestety czasy „wrzucenia ogłoszenia” na jeden z darmowych portali typu otodom.pl czy olx.pl i liczenie, że sprzedaż sprawnie pójdzie odeszły już do lamusa. Dziś mamy w sumie trzy liczące się najbardziej strony z ogłoszeniami i kilka mniejszych serwisów. Ogłoszenia są płatne i szybko się okazuje, że po kilku, kilkunastu dniach zainteresowanie ogłoszeniem spada. Sprzedaż nieruchomości to minimum kilka miesięcy, w niektórych przypadkach do 1,5 roku. Właśnie dlatego sprzedawanie samemu, bez pomocy agencji nieruchomości wydaje mi się coraz mniejszą oszczędnością. Im bardziej nam zależy i się śpieszymy tym więcej wydamy. Kto nie spóbował sam pewnie tego nie dostrzega, a takie są fakty. Zamo zamieszczenie oferty już nie wystarcza, ponieważ nasza oferta konkuruje o uwagę z innymi często lepiej eksponowanymi ofertami.

Oferta i prezentacja

Mam na myśli ofertę – ogłoszenie w internecie i prezentację nieruchomości zainteresowanemu już na spotkaniu. Obie formy komunikacji z potencjalnym klientem powinny być spójne. Podkreślaj te same atuty, trzymaj się raz przyjętej nomenklatury itp. To ułatwia potencjalnemu kupującemu wyrobić sobie zdanie o naszej nieruchomości, lepiej ją zapamiętać a nas jako sprzedających uznać za bardziej wiarygodnych. Myślę, że często to nie złe intencje ale nieświadomość prowadzą do nieporozumień i niezrozumienia.

Cena nieruchomości

Wielu moich klientów po samodzielnej i nieudanej próbie sprzedaży swojej nieruchomości było zdecydowanych obniżać cenę. Jednak tłumaczyłem im, że fakt iż popełniali błędy przy próbie sprzedaży nie oznacza, że cena jest za wysoka. To znaczy niestety tylko jedno, że oni nie mają wiedzy czy cena jest adekwatna. Profesjonalna wycena nieruchomości jest właśnie dlatego taka ważna. Oczywiście zła cena, nieadekwatna może być powodem, że nasza sprzedaż będzie się przeciągać. Nawet za niska cena może odstraszać dając sygnał, że coś musi być nie tak skoro coś jest zbyt tanie.

Życzę Wam aby w 2021 roku wasze cele realizowały się szybko i sprawnie tak jak sobie to wymarzycie. Myślę, że w nieruchomościach to dobry czas na realizację sprzedaży i zakupów. Życie powodzenia!

Przeczytaj także:

Jak znaleść idealne mieszkanie z rynku wtórnego?

Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne?


Tags

ogłoszenie, rynek wtórny, sprzedaż nieruchomości


Przeczytaj także:

>
Success message!
Warning message!
Error message!