fbpx
Co trzeba wiedzieć aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Grzegorz Dworak > nieruchomości > Co trzeba wiedzieć aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć aby uzyskać kredyt hipoteczny?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2022/01/26/co-trzeba-wiedziec-aby-uzyskac-kredyt-hipoteczny/

Wiele osób na spotkaniach i przez media społecznościowe pyta mnie o kredyty hipoteczne. Wzrosty stóp procentowych, długi czas oczekiwania na decyzje banków i dość dynamiczna sytuacja na rynku nieruchomości powoduje wiele obaw. Dlatego postanowiłem porozmawiać o tym jak wygląda dostępność kredytów hipotecznych z ekspertem kredytowym, dyrektorem NOTUS Finanse S.A. Placówka Partnerska Bielsko-Biała czyli z Tomaszem Gąsiorek.

Grzegorz Dworak: Co trzeba wiedzieć aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości i nie popaść w problemy?

Tomasz Gąsiorek: Na pewno to co zawsze powtarzam swoim klientom – nie należy przymierzać się do kredytu w wysokości maksymalnie dopasowanej do swojej zdolności kredytowej. Widać to teraz po niedawnych podwyżkach stóp podstawowych NBP. Klienci, którzy w okresie przed podwyżkami stóp podstawowych NBP zaciągnęli kredyty w kwotach bliskich ich maksymalnej zdolności mogą mieć teraz problem z ich spłatą. Raty kredytów dość mocno wzrosły i wszystko wskazuje na to, że wzrosną jeszcze bardziej po kolejnych zapowiadanych przez Radę Polityki Pieniężnej podwyżkach. Warto więc przemyśleć swoje plany inwestycyjne i  zdecydować się ewentualnie na mniejsze mieszkanie. Kredyt hipoteczny bierzemy na długi, przeciętnie 25 letni okres kredytowania. W perspektywie 25 lat na pewno będą okresy wzrostu oprocentowania – taką sytuacje mamy teraz, ale będą też okresy spadkowe, kiedy stopy podstawowe będą maleć a wraz z nimi nasze raty kredytowe. 

GD: Jakie zmiany nastąpiły w stosunku do ubiegłego roku?

TG: Znacznie spadła zdolność kredytowa klientów. I będzie spadać dalej – a to dlatego, ze każda kolejna podwyżka stóp procentowych będzie powodować wzrost wysokości rat kredytowych, co bezpośrednio przekłada się na zdolność kredytową. Innym problemem widocznym od początku tego roku jest niejasna sytuacja przedsiębiorców, którzy po wprowadzeniu Nowego Ładu chcieliby przejść na rozliczanie firmy ryczałtem. Ta forma rozliczeń przez wiele banków jest nieakceptowana – banki te nie uznają dochodu rozliczanego ryczałtem. W obecnej sytuacji znaczna część jednoosobowych działalności gospodarczych chce przejść na ten typ rozliczania. Z większości banków nie ma do tej pory jasnego przekazu czy będą akceptować taką formę rozliczeń i na jakich zasadach. Może to spowodować, że tak rozliczający się przedsiębiorcy będą mieć znacznie utrudniony dostęp do kredytu. 

GD: Czy jest lub będzie wymagany większy niż 10% wkład własny?

TG: Nie, żaden z banków, które do tej pory kredytowały zakup nieruchomości z wkładem własnym na poziomie 10 % nie zmienił oferty w tym zakresie. Póki co nie mamy też informacji by banki te miały ponieść wymagany minimalny wkład własny powyżej tych 10 %. 

GD: Jak długo trwają formalności związane z uzyskaniem kredytu?

TG: Jest zdecydowanie lepiej niż początkiem roku 2021. Przy dochodach z umowy o pracę można w niektórych bankach dostać decyzję ostateczną w czasie ok. 2 tygodni. Wiosną ubiegłego roku w kilku bankach czekało się na decyzję nawet ok. 3 miesięcy. 

GD: Czy biorąc pod uwagę podwyżkę stóp procentowych oraz wibor przeciętny Kowalski ma niższą zdolność?

Dla konkretnej kwoty kredytu trzeba wykazać się zdecydowanie wyższymi dochodami niż jeszcze w październiku ubiegłego roku. W związku z podwyżkami stóp procentowych rata kredytu w wysokości 300 000 zł na okres 25 letni jest dziś wyższa o jakiś 400 zł miesięcznie. Niesie to za sobą potrzebę wykazanie wyższego dochodu. 

GD: Tomku, dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również!

 

Przeczytaj także:

Stopy procentowe

Idealny pośrednik nieruchomości – czyli jaki?

Posted By

Grzegorz Dworak