fbpx

28 lutego

Stopy procentowe

Ostatnio sporo się mówi o stopach procentowych, czy nadal zostaną na tak niskim poziomie czy zostaną podniesione. Każdy kto kupował nieruchomość na kredyt też się musiał spotkać z tym terminem. W tym artykule postaram się nie tylko wyjaśnić czym są stopy procentowe ale także jak wpływa na rynek nieruchomości i co warto o niej wiedzieć.

Czym są stopy procentowe?

Najprościej rzecz ujmując stopa procentowa określa ile kapitał jest w stanie zarobić za jego udostępnienie, czyli ile pieniądz potrafi zarobić. Stopa procentowa określana jest jak nazwa wskazuje jako procent pożyczonej sumy w ujęciu rocznym. Innymi słowy to cena określająca oprocentowanie kredytów i depozytów / lokat w bankach.

Jeśli pożyczysz na rok 10000 zł oprocentowane na 5%, to w skali roku opłata za pożyczkę wyniesie 500 zł, czyli do zwrotu w sumie będzie 10 500 zł.

Kto ustala stopy procentowe?

Stopy procentowe w Polsce ustanawia Narodowy Bank Polski, jest to właściwie informacja na jakim oprocentowaniu on sam pożycza pieniądze innym bankom. Właśnie dlatego ma to bezpośredni wpływ na to na jakich warunkach pożyczają banki pieniądze np.: nam, konsumentom. Zatem jeśli NBP podnosi stopy procentowe pożyczanie pieniędzy staje się droższe ale za to rośnie oprocentowanie lokat. Obecnie niskie stopy procentowe zachęcają do inwestowania ponieważ lokaty w bankach mają bardzo niskie oprocentowanie.  Mechanizm ten może zatem regulować gospodarkę.

Na jakim poziomie mamy obecnie stopy procentowe?

W Polsce stopy procentowe maleją od 2013 roku i są na historycznie niskim poziomie! (aktualne wysokości stóp są dostępne na stronie NBP) Od 3 marca 2015 główna stopa procentowa wynosi 1,5%, stopa lombardowa 2,5%, a depozytowa 0,50%. Dla porównania warto przypomnieć, że w roku 2012 wynosiła 4,75% a w 2008  aż 6%.  Każdy kto miał zaciągnięty kredyt w złotówkach w tym okresie na pewno pamięta jak zmniejszyły się raty.

Stopy procentowe a zdolność kredytowa

Stopy procentowe przekładają się na nasza zdolność kredytową, im niższe tym tańszy kredyt więc stać nas na większy tzn. Na pożyczenie większej kwoty. Obecnie biorąc kredyt banki mają obowiązek informować nas, że stopy procentowe mogą ulec zmianie a więc i nasza rata kredytu może się zmienić. Należy o tym pamiętać szczególnie wtedy kiedy stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie.

Rodzaje stóp procentowych

Warto wiedzieć, że jest kilka rodzaju stóp procentowych m.in.: referencyjna ogólne, lombardowa i depozytowa. Nas oczywiście interesuje stopa procentowa referencyjna ogólna ponieważ stanowi podstawę do obliczania innych stóp.

Kiedy ulegną zmianie?

To pytanie zadają sobie analitycy, już widać pierwsze zmiany na horyzoncie, Banki Narodowe Czech i Węgier właśnie podniosły swoje stopy procentowe. Co oznaczałby wzrost stóp procentowych w Polsce i co może na niego wpłynąć? O tym w kolejnym wpisie! Zaprasza!

Przeczytaj także:

Sytuacja mieszkaniowa Polaków

Czemu ceny mieszkań rosną?


Tags

rynek nieruchomości, stopy procentowe


Przeczytaj także:

>
Success message!
Warning message!
Error message!