fbpx
Co warto wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości?

Co warto wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości?

Grzegorz Dworak > inwestycje > Co warto wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości?

Co warto wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości?

https://www.grzegorzdworak.pl/index.php/2022/05/13/co-warto-wiedziec-o-inwestowaniu-w-nieruchomosci/

Dziś chcę się podzielić z Wami moim spojrzeniem na inwestowanie w nieruchomości. Jako doświadczony agent i właściciel agencji nieruchomości patrzę na to co się dzieje na rynku trochę inaczej. Oto dlaczego?

Okiem eksperta, na chłodno i bez emocji oto moje 9 punktów, o których warto pamiętać patrząc na rynek nieruchomości w danym momencie i zastanawiając się czy kupować czy nie kupować.

1. Nieruchomości to dla przeciętnego człowieka najlepsza forma inwestycji długoterminowych, zdecydowanie forma ta jest obarczona najmniejszym ryzykiem – szczególnie przy zakupie za gotówkę.

Dlaczego? Nieruchomości dużo łatwiej nam ocenić, zweryfikować, możemy je fizycznie zobaczyć. Często sami mamy doświadczenia z nieruchomościami związane z tym gdzie i jak mieszkamy. To naturalne dla człowieka. Każdy gdzieś mieszka. W przypadku giełdy, kryptowalut, surowców i innych form inwestycji to już dużo trudniejsza kwestia i zwyczajnie wymaga od nas nauki, zdobywania informacji. A jak je zdobywamy? Kursy, artykuły, youtube, no właśnie i tu dochodzi jeszcze element weryfikacji informacji.

2. To działanie długofalowe

W przypadku zakupu nieruchomości przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego należy od razu założyć, że inwestycja będzie trochę mniej stabilna. Kredyt na 25 lub 30 lat na pewno będzie mieć lepsze i gorsze momenty i nie należy się sugerować obecną sytuacją, zawsze jest dobry moment na zakup patrząc w perspektywie długoterminowej. Dziś ludzie rezygnują z inwestycji i mówią, że to zły czas ale jeśli popatrzymy na stopy procentowe, dostępność kredytów przez ostatnie 20 lat i założymy, że przez kolejne nastąpią takie przynajmniej same wahania. To okazuje się, że rezygnacja z inwestycji oznacza tylko tyle, że daną osobę na nią nie stać i jak stopy procentowe zostaną obniżone to taka osoba także nie powinna brać kredytu albo przynajmniej mniejszy.

3. Nie za wszelką cenę

Warto podkreślić, że należy mieć świadomość, że nie powinno robić się kalkulacji na “żyletki” ponieważ najczęściej jest to zobowiązanie na 25-30 lat. Chcąc normalnie funkcjonować, co jakiś czas zmieniać samochód, móc wyjechać na urlop należy podchodzić z zapasem finansowym przy kalkulacji raty, którą trzeba będzie udźwignąć co miesiąc przez kolejne kilkadziesiąt lat.

4. Bufor bezpieczeństwa

Warto mieć bufor finansowy w wysokości około 6 miesięcznych wydatków (chwilowa utrata pracy, choroba, nieplanowane wydatki), tak aby mieć finansowanie na życie w standardzie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni przez czas kłopotów. Formą zabezpieczenia mogą być także różnego rodzaju ubezpieczenia. Niestety statystyki pokazują, że większość ludzi nie ma żadnej formy zabezpieczenia na kilka trudnych miesięcy. Z perspek

5. Nie da się przewidzieć wszystkiego!

Czy ktoś z Was przewidział pandemia i jej konsekwencje? Tak samo jest z wyborem nieruchomości – nie da się przewidzieć i sprawdzić wszystkiego. Dlatego warto postawić na jakość budynku i lokalizację, ziemi już nie przybędzie i raz zabudowana im bliżej centrum tym jej wartość większa.

6. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo transakcji.

Zadziwia mnie jak często ludzie ryzykują. Bo dla mnie kupno nieruchomości bez pośrednika to ryzyko. Dokumentację trzeba sprawdzić, zwłaszcza w dobie dużego popytu, gdzie wszystkim się spieszy. Dobry pośrednik nieruchomości jest gwarancją uniknięcia poważnych błędów a w swojej karierze spotkałem się z kilkoma ciekawymi sytuacjami lub osobami po szkodzie. 

7. Sytuacja mieszkaniowa w Polsce

Jeśli spojrzymy na ostatnie 30 lat w Polsce oraz sytuację mieszkaniową polaków w stosunku do innych krajów Europy to nieruchomości ciągle drożeją i będa drożeć. Co do danych na temat sytuacji mieszkaniowej polaków odsyłam do moich wpisów:

Jak mieszkają Polacy?

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce.

Zdarzały się oczywiście okresowe korekty ceny w dół np. kryzys w 2008 roku najbardziej odczuwalny w USA. Obsługuje wielu klientów po raz kolejny, często sprzedaje nieruchomości, które Klienci nabywali kilka lat wcześniej i nigdy nie zdarzyło mi się aby na tym stracili. Są to zawsze wzrosty cen od kilkudziesięciu do nawet 200%. Ostatnio wzrost wartości mieszkania, które klient nabył w 2006r. a sprzedawał w 2021r. to 150%.Dodatkowo przez te kilkanaście lat mieszkanie zarabiało przez wynajem.

8. Strategicznie to właśnie w słabszych momentach trzeba inwestować i stawiać na rozwój.

Osobiście kieruje się tym założeniem także w swojej firmie. W momencie rozpoczęcia pandemii 2 lata temu zamiast ograniczać koszty prowadzenia działalności zwiększyłem współpracę od strony obsługi informatycznej, zwiększyłem nakłady na marketing, zbudowałem nową stronę internetową, zwiększyłem zakres usług, publikowałem artykuły eksperckie zamieszczane przez największe portale zajmujące się sprzedażą nieruchomości, co spowodowało znaczny wzrost rozwoju firmy i jej wyników w 2021r. A wiele firm konkurencyjnych zmarnowało ten czas. W inwestycjach też tak jest jak już wszyscy wiedzą, że warto i się opłaca to masowe działanie sprawia, że hossa się kończy. Tu kolejny przykład, miałem kilku Klientów kupujących, którzy właśnie w początkowych miesiącach pandemii chciało się wycofywać z zakupu nieruchomości już po podpisanych umowach przedwstępnych. Woleli stracić zadatek gdyż prognozowali oni, że pandemia spowoduje drastyczny spadek cen, co jak wiemy się nie wydarzyło. Ci, którzy mnie posłuchali dziękowali za radę.

9. Inflacja, kurs waluty

Złoty traci na wartości, inflacja jest już dwucyfrowa a nieruchomość jest środkiem trwałym, który dodatkowo do jego wzrostu w perspektywie lat można wprowadzić jeszcze najem jako dodatkowe źródło dochodu. To właśnie dlatego ludzie w ostatnim czasie gotówkę lokowali w nieruchomościach.

Reasumując, moim zdaniem zakup nieruchomości jest jednym z najstabilniejszych narzędzi do budowania wolności finansowej. Powtarzam dla przeciętnego człowieka nie eksperta od finansów i inwestycji. Patrząc na inwestycję w długofalowej perspektywie zawsze przynosi korzyści. W zależności od potrzeb i strategii działania nieruchomość dobierana jest według odrębnego klucza. W tym właśnie może pomóc doświadczony pośrednik, który na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia często zmienia sposób myślenia klienta pokazując mu szerszy kontekst sytuacji.

Posted By

Grzegorz Dworak